Чек дис аут
Search

Категорија: Уметност

Спектакл кој не се пропушта – Гледајте го најпознатиот циркус во светот Cirque du Soleil од дома

Најпознатата светска циркуска атракција Cirque du Soleil од сега е достапна за гледање и од вашиот...

Ова се најубавите фотографии од натпреварот „Див свет“ за 2020 година кои ќе ви го разубават денот!

Дивиот свет, недопрената природа и животните кои слободно живеат во неа отсекогаш биле...

Од дома виртуелно можете да посетите повеќе од 1.200 најпознати светски музеи

Иако можеби за некој е пријатно дома, за други карантинот ги спречува во активности што...

Скопје танцовиот театар од вчера со почеток во 18:30 часот, започна со бесплатно премиерно емитување на претстави

Скопје танцовиот театар од вчера, 23.03.2020 година (понеделник) со почеток во 18:30 часот, започна...

#CoronaArt: Пандемијата како инспирација за уметниците

Уметниците ширум светот се соединија да дадат поддршка со меѓусебно споделување на своите...

(ВИДЕО) Ве водиме на прошетка низ импресивната улица на уметноста во Париз

Откако ќе заврши пандемијата која владее низ цел свет, Париз е една од најпосакуваните...

Мултимедијална изложба на Илина Арсова во НЛБ Галерија

На 6 март, петок со почеток во 20 часот во изложбениот простор на НЛБ Галеријата, нашата...

Француски шмек и балкански мелос со „Ана Кап, Џијан Емин и Гудачи“

Оваа сабота, на 29 февруари во Камерната сала на Филхармонија во 20 ч., концерт ќе има...

ПРВ КУП НА МАКЕДОНИЈА ЗА СЦЕНСКИ ИЗВЕДУВАЧИ

На 7ми март, во просториите на Националната Опера и Балет ќе се одржи првиот Куп на...

Музичка „Бајка“ со оркестарот на Филхармонија

„Бајка“ е насловен концертот кој оркестарот на Филхармонија ќе го одржи овој четврток во 20...

Борбата на глувците во метрото победи во натпреварот за најдобра фотографија

Совршениот момент фотографиран во лондонското метро, ги прикажува двете глучиња кои се...

Бред Пит само што не заплака на доделувањето на Оскарите: Сите веруваа дека ќе се појави Џенифер Анистон

Иако многумина очекуваа неговата поранешна сопруга да се појави како придружба на...

Денес со почеток во 20 часот ќе се одржи вокален дует во Камерната сала на Филхармонија

По дипломирањето на Државниот конзерваторум во Анкара, бас-баритонот Суат Арикан...

Изведба на операта „Севилскиот бербер“ на 11. февруари во НОБ

Во вторник, 11.2.2020 г. со почеток во 20 часот, во салонот на Националната опера и балет ќе се...

ВАНЕ КОСТУРАНОВ – УМЕТНИЧКИ ДИРЕКТОР НА ФЕСТИВАЛОТ ЛИТЕРА 2020

Познатиот сликар и илустратор Ване Костуранов ќе биде уметнички директор на овогодишното...

Речиси распродадени билетите за детскиот концерт и за „Бакнеж и танго“

Речиси се распродадени билетите за престојните два концерти на оркестарот на Филхармонија....

Оркестарот на Филхармонија ќе одржи концерт насловен како „Виолински класици“

„Виолински класици“ е насловен концертот на оркестарот на Филхармонија кој ќе се одржи в...

„Есмералда“ – Чезаре Пуњи со две изведби во НОБ

Националната опера и балет ви го најавува еден од бисерите на балетската уметност...

Хит комедијата „Чекајќи го министерот“ со Лидија Вуќичевиќ повторно во Македонија

Хит комедија „Чекајќи го министерот“ по барање на публиката повторно ќе се прикажува во...

Во петок ќе се одржи изведбата на оперската претстава „Евгениј Онегин“ во НОБ

Националната опера и балет ви ја најавува изведбата на операта „Евгениј Онегин“ на 24.1.2020...