Категорија: Уметност

„Звуците на културата“ по вторпат во општина Ѓорче Петров

Од 20-22 септември во паркот во Ѓорче Петров, по вторпат ќе се одржи манифестацијата „Звуците...

Овој готвач ги претвора десертите во минијатурни светови! (ГАЛЕРИЈА)

26-годишниот готвач од Италија, Матео Стуки верува дека приготвувањето на десертите освен...

Најслатката мини-куќа која изгледа како во сон (ФОТО + ВИДЕО)

Погледнете како изгледа најубававата мини-куќа – неверојатна идеја за уредување на мал...

Прекрасни фотографии кои ја доловуваат убавината на полната месечина

Уживајте во прекрасната убавина на полната месечина искористена за создавање прекрасни...

Фотографии од недопрената природна убавина на Гренланд – местото кое може да не постои во иднина

Гренланд станува жешко место. Летото оваа година беше едно од најтоплите на Гренланд. Ледот...

Васил Гарванлиев: Најголем предизвик е да споделам искрена емотивна приказна

Македонскиот извонреден пејач ќе настапи во премиерата на барокната опера „Дидо и Енеј“...

Неверојатни фотографии од природата кои ќе ве воодушеват! (ГАЛЕРИЈА)

По 9 месеци натпреварување и повеќе од 130.000 фотографии од уметници ширум светот, објавени се...

Отворена е ексклузивна изложба на фотографии на Лејди Дајана

Ексклузивна изложба на модни фотографии од најсаканата принцеза во светот, Лејди Дајана е...

Нашите пијанистки Мимоза Ќека и Јована Трајчева ќе настапат на музички фестивали во Париз и Рим

Пијанистките Мимоза Ќека и Јована Трајчева ќе настапат со пијано дуо рецитали на музички...

Уметник со аутизам црта цели градови користејќи ја само својата меморија

Дијагностициран со аутизам на возраст од три години, Стефан Вилтшир не зборувал сѐ до...

Уметник создава дрвени џинови и ги поставува во шума во Белгија

Томас Дамбо создава џиновски дрвени тролови насекаде околу светот и ги крие во дивината и...

Бидете дел од работилниците на Креативна Македонија под мотото „Создади наследство, научи занает“

Сите креативни луѓе кои сакаат да научат занает, сега имаат можност да го покажат и усовршат...

Овој човек патува низ светот и ги поправа пукнатините на старите градби со лего коцки

Доколку сте од оние луѓе кои ги сакаат боите и не сакаат градови опкружени со сивило, тогаш...

Мотивациони книги кои морате да ги прочитате доколку сакате да имате посреќен и поуспешен живот

Ова се едни од најдобри мотивациони книги за кои читателите тврдат дека им го промениле...

Инспирирачки цитати од сликарката Фрида Кало за животот, надежта и љубовта

Благодарение на својот извонреден талент, стил и техника Фрида Кало (6 Јули, 1907 – 13 Јули,...

Маестро Џијан Емин и светскиот диџеј Дерик Меј настапуваат во престижната „Ројал Фестивал Хол“ во Лондон

По успешните концерти со Филхармонијата на РСМ – „Ну погоди“ и „Љубов и револуција“,...

Прекрасни фотографии од крилјата на колибри кои светат во боите на виножитото!

Секогаш кога ќе помислиме дека сме виделе сѐ, природата успева да нѐ воодушеви. Уметникот и...

Бугарски уметник создава неверојатни илустрации кои светат одвнатре

Некои уметници умеат да направат совршени илустрации со само неколку алатки. Токму тоа го...

Бајкалско Езеро: Магичната убавина на најдлабкото и најстарото езеро во светот

Бајкалското Езеро е најдлабокото езеро во светот, кое се наоѓа во Сибир, Русија. Најголемата...

Вистинско уживање: Целиот свет може да го слушне звукот на Охридско Езеро

Сѐ околу нас е музика, само треба да слушате внимателно. Кога ќе се соединат музиката,...