Категорија: Уметност

Новогодишен концерт на пијано дуото Мимоза & Јована „ПРАЗНИЧНА РАПСОДИЈА“

По успешните концерти во Париз и Рим на македонските пијанистки Мимоза Ќека и Јована...

Концерт на оркестарот на Филхармонија со врвниот ирски пијанист Бери Даглас

Со „Љубов за Клара“ е насловен концертот на оркестарот на Филхармонија кој ќе се одржи в...

Тамара е најдобар интернационален уметник на фестивалот Кенга Маџик во Албанија

Тамара Тодевска која настапи со песната „Monsters” на престижниот музички фестивал во...

9-годишно дете црта портрети од миленичиња за да обезбеди храна за бездомни животни

Не носат сите херои наметки, но нивните добри дела зборуваат за нив. Ова е уште една приказна...

ВООДУШЕВУВАЧКИ НАСТАП НА НАЦИОНАЛНАТА ОПЕРА И БАЛЕТ ПРЕД 6000 ПОСЕТИТЕЛИ, ВО САРАЕВО!

Срушен рекордот на посетеност на настан од музичко-сценски карактер! „Чест ни е да Ве...

Сонатна вечер со рускиот пијанист Евгениј Корољов

Исклучителниот руски пијанист Евгениј Корољов в понеделник (2 декември) во 20 часот ќе одржи...

120 ГРАФИКИ ОД ГРАФИЧКАТА РАБОТИЛНИЦА СОФИЈА БОГДАНЦИ ИЗЛОЖЕНИ ВО МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ

Сто и дваесет графики создадени од четириесетина млади и талентирани уметници од...

Денес ќе се одржи свеченото отворање на изложбата „Африка во Македонија“

„Ни претставува особено задоволство да вe поканиме на свеченото отворање на изложбата...

ИЗЛОЖБА НА ГРАФИКИ ОД ГРАФИЧКАТА РАБОТИЛНИЦА СОФИЈА ВО МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ

Повеќе од 120 графики создадени на последните три главни сесии на „Графичката работилница...

На 27. ноември публиката во НОБ ќе ужива во „Кармина Бурана“ со почеток во 20 часот

Националната опера и балет ви ја најавува моќната изведба на најпопуларната сценска...

На 16. ноември во 20 часот во НОБ ќе се одржи балетскиот спектакл „Клеопатра“

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ грандиозна постановка, разнобојно дело што во многу...

На 8. и 12. ноември ќе биде изведена операта „Кармен“ од Жорж Бизе во НОБ

На 5.11.2019 година, во Националната опера и балет се одржа прес конференција по повод...

Дали сте ИНДИГО дете – овие знаци ќе ги препознаат само посебните луѓе

Особини по кои може да се препознаат само индиго личностите Што е индиго дете? Наједноставен...

Читањето е половина здравје: Причини поради кои е добро да читате книги

Не списанија, не книги во електронски формат, туку токму – КНИГИ! Читањето е многу повеќе од...

Некој се сетил да ја отстрани музиката од изведбата на „We are the champions“ на Фреди Меркјури: Слушнете како звучи тој!

Песните на Фреди Меркјури, неговиот стил, неговата безгранична енергија и страст и понатаму...

Концерт со челистот Николас Алштед – еден од најбараните инструменталисти!

Овој четврток (31.10) во Филхармонија ќе настапи германскиот виолончелист Николас Алштед, еден...

Еве како да ја поттикнете својата креативност

Понекогаш креативноста едноставно доаѓа, но понекогаш се чувствуваме уморно и безидејно, и...

Врвниот контрабасист Рено Гарсија Фонс во Филхармонија

Врвниот француски контрабасист Рено Гарсија Фонс в четврток во 20 часот ќе настапи како...

На 22. октомври ќе биде изведена раскошната балетската претстава „Дамата со камелии“ во НОБ

Во вторник, 22 октомври, 2019 година со почеток во 20 часот, во Националната опера и балет ќе биде...

На денешен ден нѐ напушти најголемата музичка ѕвезда Тоше Проески: Среќни сме што живеевме во неговото време

Секој од нас и ден денес сè уште многу добро се сеќава на утрото на 16 октомври 2007 година. Во...