Категорија: Занимливости

Дали сте знаеле дека…

…2% од популацијата на земјата се црвенокоси?

ВИДЕО: Говорот на еден грижлив татко

За оние кои сѐ сфаќаат буквално, овој говор е полн со сатира. Навистина! Но, доколку сте...

Дали и вие сте едни од среќните фанови на Game of Thrones?!

Доколку редовно ја следите една од најпопуларните серии во моментов, Game of Thrones, тогаш сигурно...

Среќа на 40 јазици

Кога станува збор за среќата, таа секаде во светот е посакувана и не е потребно збор за да се...

Вистинскиот рецепт за среќа

Потребно: 2 до врв полни шолјички трпение 1 срце полно со љубов 2 раце полни ширина малку...

Опасно слатко дуо

Секој има најдобро другарче од детството со кои пораснал, некои невидливи, некои вистински,...

Видео: Неразбрано бебе… или татко?!

Иако малово сеуште не знае да збори, тоа не го спречува да се искара со татко му, кој само се...

Дали сте знаеле дека…

…во Канзас е против законот да фатите риба со голи раце?          

Малиот магичен свет на полжавите

Сте се прашувале ли некогаш како светот го гледаат мравките, полжавите и гуштерите. Колку се...

Дали сте знаеле дека…

…во Јапонија, старите телефонски говорници сега се користат како аквариуми?

Дали сте знаеле дека…

…во Египет, на актерите не им било дозволено да сведочат на суд бидејќи биле сметани за...

Дали сте знаеле дека…

…дури 10 тони вселенска прашина паѓа секој ден на земјата?

Црвениот тепих на MTV Movie Awards 2014

MTV филмските награди се оджаа во Лос Анџелес, вчеравечер на 13ти април во Нокиа Театарот....

Дали сте знаеле дека…

…месеците што започнуваат со недела секогаш ќе имаат „петок 13“?  

Мундијалската треска наречена „Панини“

Мундијалската еуфорија ја зафати и Македонија. Иако нашата репрезентација не е дел од 32-те...

Креативен татко ги создава најзабавните оброци за деца

Кога децата не сакаат да јадат, зошто наместо да ги принудуваш, не им го направиш ручекот...

Видео: Дружељубива фока

Не е невообичаено градчето Sundsvall во Шведска да биде посетено од фоки. Оваа весела фока...

Цветен дожд во село во Костарика

Наместо вулкански ерупции, едно мало село во Костарика беше преплавено од ерупција од...

Ова бебе делфин ќе ви докаже дека ништо не е невозможно доколку ги имате вистинските луѓе покрај вас

Пред неколку години, ова бебе делфин било најдено на некоја напуштена плажа во Уругвај....

Дали можете да бидете среќни 100 дена по ред? -Challenge accepted!

За жал, живееме во време кога супер-зафатениот распоред е нешто со што можеме да се пофалиме....