Категорија: Книги

Пабло Неруда: Забрането е…

Забрането е да плачеш, а да не научиш нешто, да се разбудиш, а да не знаеш што да правиш со...

За љубовта, луѓето и пријателството: 20 животни лекции кои ги научивме од Малиот принц

„Малиот принц“ е дело кое Антоан де Сент Егзипери го напишал во 1943 година, во моментите кога...

Денес се одбележуваат 80 години од печатењето на „Бели Мугри“ на Кочо Рацин

Стихозбирката „Бели мугри“ од Кочо Рацин е составена од 12 песни, од кои 2 се циклуси (со по 6...

10 книги кои им го промениле животот на обичните луѓе

Според најновите истражувања, ова се книгите за кои читателите кажале дека имале огромно...

Максим Горки: Само на глупавиот животот му изгледа едноставен

Максим Горки е легендарен руски писател, но и политички активист. Негови најпознати дела се:...

5 романи кои веруваат дека и после загубата доаѓа среќа

Морате да ги прочитате! Кога ќе ја загубиме саканата личност, било да се работи за партнер,...

3 извонредни книги кои морате да ги прочитате до крајот на годината

Овие приказни нема никогаш да ги заборавите! Есента и зимата се најдобро време за читање –...

Луѓето кои сакаат да читаат книги се посебни

Луѓето кои читат книги живеат повеќе животи во различни светови Луѓето кои сакаат да читаат...

3 книги кои мора да ги прочитате до крајот на годината: Овие приказни никогаш нема да ги заборавите!

Есента и зимата се најдобро време за читање – има ли нешто поубаво од покривањето со топол...

Книги кои ќе ви помогнат полесно да го пребродите раскинувањето

Наша препорака до сите скршени срца Освен тоа што вашата најдобра пријателка – книгата, ве...

Едуардо Галеано: „Живееме во свет каде што свадбите се поважни од љубовта, а изгледот од паметот!

Едуардо Галеано е уругвајски писател, автор на меѓународни наслови, кој на своите читатели...

Со помош на овие вештини, прочитајте цела книга во еден ден

На сите ни се случува да немаме доволно време, а сакаме да ја дочитаме книгата и да ја...

Овие книги би требало да ги прочитате барем еднаш во животот

Во коментар, напишете ни кои книги според вашето мислење, би требало да се најдат на оваа...

10 најдобри мистерии од легендарната Агата Кристи

Со својот едноставен стил на пишување и истенчени дијалози како главна наративна форма,...

Најубавата поема на Чарлс Буковски која го открива неговото право лице

Чарлс Буковски починал во 1994. година од леукемија, а многу негови фанови и понатаму не знаат...

Најдобрите книги во историјата – дали сте прочитале барем дел од нив?

Америчкиот портал Newsweek состави листа од најдобрите 99 книги во историјата врз основа на...

Кога почнав да се сакам себеси – Чарли Чаплин

Се претпоставува дека поемата „Кога почнав да се сакам себеси“, Чарли Чаплин ја напишал на...

Најдобрите љубовни книги во 2019 кои мораат да ги прочитаат сите романтичари

Најпопуларниот сајт за книги, Goodreads сподели кои книги што изглегоа оваа година, од жанрот на...

Мотивациони книги кои морате да ги прочитате доколку сакате да имате посреќен и поуспешен живот

Ова се едни од најдобри мотивациони книги за кои читателите тврдат дека им го промениле...

Објавена книгата „Потенцијалите на жанрот крими-драма преку сценариото за игран филм Се викам Слобода“ од Стефан Марковски

Во издание на ЈОУ градска библиотека „Гоце Делчев“ од Гевгелија деновиве излезе од печат...