Категорија: Литературно ќоше

За љубов се потребни будалетинки

Ѝ шепна нешто на уво. Она само одмавна со глава: – Kажи на глас! – Пред пун автобус? – Па што?...

Пораснав, а сепак се радувам на снегот, се радувам како мало дете…

Понекогаш забораваме на убавите мали работи кои ни го разубавуваат животот. Пораснав, а...

Најпоучната приказна на светот: Ќе ја прочитате за минута, а ќе ви го смени животот

Некој човек пронашол јајце од орел и го ставил под кокошка на својот селски имот. Заедно со...

Приказна за богатството и среќата: Нека приказната на ова момче ви биде денешна позитивна животна лекција

Вистинското богатство, како и вистинската среќа, не се мерат со материјалните работи....

Да паметиш по доброто

Едно момче од моето маало беше најкултурниот сосед што го познавам. Секогаш им помагаше на...

ЗНАМ ЉУБОВ ШТО Е, ТИ МЕ НАУЧИ. А СЕГА НАУЧИ МЕ КАКО БЕЗ ТЕБЕ

ЗНАМ ЉУБОВ ШТО Е, ТИ МЕ НАУЧИ. А СЕГА НАУЧИ МЕ КАКО БЕЗ ТЕБЕ Ме прашуваш дали знам љубов што е,...

БАБО, ИАКО НЕ СИ ТУКА, ЈАС СЕ УШТЕ ТЕ САКАМ!

Бабо, иако не си тука, јас се уште те сакам. Надвор врне. Седам под прозорецот, завиткана во...

Сè уште лежам во кревет и се надевам дека си буден и мислиш на мене

Ајде, слободно. Кажи ми дека сум кутра. Кажи ми дека сум мазохист, повлечена и смешна што сè...

Скопје, додека силно те сакам, имам најмалку 22 причини да те мразам!

Тргнавме. И лани врнеше кога се враќавме од одмор, исто и сега. Крупен летен дожд, капки вода...

Немаме ни стомачни ама убаво ни е…

Сонце. Море. Плажа. И јас и ти фатени за рака. Небото личи на тазе шеќерна волна. Јас во бел...

ЌЕ ПРАВАМ СЕ ШТО ТИ СИ МРАЗЕЛ. СЕГА ГЛЕДАЈ И ПАТИ СИ. ГЛЕДАЈ ШТО СИ ПРОПУШТИЛ, ЗАБРАНУВАЈЌИ МИ!

Те гледам нешто разочаран и сам. Што ти е? И тебе ли те остави? Јас ти кажав дека ќе те...

Далеку од тебе

Ми стана заборавена тема, како омилениот роман од кого сум нашла подобар па немало потреба...

ТОЈ Е СРЕЌЕН СО ДРУГА, А ЈАС СТОЈАМ НАСТРАНА И ГО САКАМ ОД ДАЛЕКУ

Го сакам премногу, но што ми вреди кога тој знае и сеедно му е. Тој е среќен со друга, а јас...

ТАТО, НИКОЈ ДРУГ МАЖ НЕ ЈА ЗАСЛУЖУВА МОЈАТА ЉУБОВ, КАКО ШТО ЈА ЗАСЛУЖУВАШ ТИ!

 Тато, тебе ти се обраќам. Ти си единствениот човек на кој можам да се потпрам кога ми е...

Ќе се омажам од љубов, ама страв ми е да не се разболам ако бидам несреќна..

Не бадијала рекле- Пази што посакуваш да не ти се оствари! Не знам од каде да почнам. Обично се...

Поучна приказна: Бидете трпеливи, што е ваше ќе си дојде!

Буда заедно со своите ученици патувал пешки низ една огрома планина. Патот бил долг и тежок....

КOГA ПЛAЧЕШ, СИ ЗБOРУВAШ СAМ СO СЕБЕ

Кoгa сoлзите нaвирaaт, кaжaните збoрoви и пoминaтите мoменти се вртaт вo глaвa. Плaчеш тoлку силнo,...

ДЕЧКО, СТРПИ СЕ. ТЕШКО ЌЕ БИДЕ НЕЈЗИНИОТ ЦРН СВЕТ ПОВТОРНО ДА ГО ОБОИШ ВО ШАРЕНО!

 Полека, пријателе. Внимавај. Таа не е како останатите девојки. различна е. Многу различна....

Најточна временска прогноза

Да знаеш да сакаш не е убаво, да знаеш да сакаш е привилегија. Да можеш да сакаш пак е дарба. Но...

Можеби некогаш ќе разбереш зошто секое утро знам дека ноќта врнело

Можеби некогаш ќе разбереш зошто сум плачела без зборови. Можеби некогаш ќе дознаеш колку...