Категорија: Слободно време и забава

Во погрешни раце и дијамантот е обичен камен

Слободен си кога можеш да си дозволиш да мислиш со срцето и да леташ високо со паметот....

Културните луѓе не позираат, тие се однесуваат исто и дома и на улица: Генијални совети на Чехов!

„Животот има свои услови. За да биде човекот прифатен меѓу образованите луѓе, мора да биде...

Ако си паметен за тебе нема неуспех. Сонувај со умот во срцето, не со срцето во умот

Ако си паметен за тебе нема неуспех. И да доживееш некаков неуспех, тоа ќе биде –...

Васил Гарванлиев е новиот претставник на Македонија на Евровизија во 2020 година

По успешниот настап на Тамара на Евровизија, оваа година Васил Гарванлиев ќе нѐ претставува...

7 најкратки совети за среќа: Што мислат другите за тебе, не е твој проблем!

1. Помири се со своето минато – за да не ти ја вознемирува сегашноста. 2. Што мислат другите...

Мала приказна за Рајот и Пеколот која ќе ве натера да размислите

Еднаш, еден човек имал среќа да го види Господ. Обидувајќи се да дознае сѐ што е најважно,...

Безвременски мисли на Чехов: „Да ги делиш луѓето на успешни и неуспешни значи да ги набљудуваш одблиску и со предрасуди“

Чехов е мајсторот на кратката форма, мајсторот на приказната и дрмата, и пристапил на...

Секоја вечер некој мисли на тебе, пред да заспие

На некои, ти им значиш се’. Твојата насмевка може да ги направи среќни и оние, на кои не им се...

Можеш да постигнеш сѐ што ќе посакаш, само немој да овенеш покрај погрешен маж

Ако веќе работиш по цел ден, нека биде тоа за вистинскиот маж. Што сѐ постигнува една жена,...

Историски успех: „Медена земја“ и официјално со две номинации за Оскар: Најдобар странски филм и најдобар документарец

„Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов е македонскиот кандидат за Оскар во...

Ова е најубавата библиотека во светот

Место кое ќе ве воодушеви Библиотеката Клементиниум во Прага е една од најубавите...

6 приказни кои се кријат позади овие скулптури ширум светот го кршат срцето

Изразот „камено срце“ за вас ќе има потполно друго значење кога ќе ги погледнете овие...

Во староста нема да жалиме што не сме патувале многу…

Во староста нема да жалиме најмногу дека малку сме патувале. Ниту што сме посветиле малку...

Добрите луѓе се како свеќа… Ќе изгорат за да им пружат светлина на другите

„Кога имаш добро срце… Многу помагаш, многу веруваш, многу даваш, многу сакаш, а се чини...

Чувајте ги силните луѓе… Тие се помалку заштитени од слабите

Силните луѓе можат да бидат многу понезаштитени од послабите. За време на бура, тенката...

Импресивна 3Д улична уметност создадена од Каифа Косимо

Уметникот Каифа Косимо ги разубавува улиците создавајќи импресивни 3Д цртежи. Креациите кај...

Твое е да останеш човек, сѐ друго ќе си дојде на свое место

Не ја префрлајте вината на времето. ‘Лоши се времињата’- па не може да се биде добар човек....

Ова се најпродаваните книги во Македонија за 2019 година

Зарем постои некој што пореално би ја претставил листата на најпродавани книги во...

Младиот хармоникаш Костадин Крстески компонираше и сними ново македонски оро

„Кичевска саса“ е насловот на новото македонско оро, компронирано од младиот и талентиран...

Еве што ја одбележа изминатата деценија

Незаборавни епски сцени, ненадејни албуми, настапи кои го променија светот Што прво ви паѓа...