Чизкејк со сливи: Магичен вкус на кој нема да одолеете! (РЕЦЕПТ)

Направете го овој рецепт и уживајте во неодоливиот вкус.

Состојки:

 • 250 гр брашно
 • 50 гр мелени бадеми
 • 80 гр шеќер
 • 150 гр путер
 • лажица прашок за пециво
 • 2 жолчки

Фил:

 • 250 гр посно сирење
 • 100 гр кисела павлака
 •  90 гр шеќер
 • лажичка екстракт од ванила
 • сок од половина лимон
 • 2 белки

Подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 180 Целзиусови степени.
 • Брашното помешајте го со прашокот за пециво.
 • Додадете шеќер, мелени бадеми, оладениот путер исечкан на тенки парчиња и жолчките.
 • Замесете го тестото, формирајте круг, замотајте го во проѕирна фолија и ставете го во фрижидер да отстои околу 30 минути.
 • Исчистете ги и исечкајте ги сливите.
 • Измешајте го сирењето со павлаката, шеќерот, лимоновиот сок и ванилата.
 • Округлестиот калап обложете го со хартија за печење.
 • Обложете го со тестото по дното и рабовите и избодете го со вилушка.
 • Печете го тестото околу 8 минути.
 • направете цврст шлаг од белките па полека измешајте го во смесата од сирење. Извадете го тестото од рерна, излијте го филот по него па вметнете ги половина од сливите.
 • Вратете го колачот во рерна и печете уште 35 минути.Коментари

[fbcomments]