Категории

Чизмите кои некогаш беа симбол на бунтот на работничката класа денес се најпопуларниот моден тренд

Чизмите што со децении гордо газеа по улиците на светските метрополи, оваа зима се неизбежен дел од облеката на секој трендсетер, порано беа симбол на бунт и на работничката класа. Иако потеклото на славните мартинки се поврзува со 1 април 1960 година, кога првите др. Мартенс чизми се појавија во Велика Британија, нивната приказна започна многу порано.

Клаус Мертенс бил лекар во германската армија за време на Втората светска војна. Додека бил на отсуство во 1945 година, го повредил скочниот зглоб додека скијал. Обичните воени чизми што ги носеше беа многу непријатни за неговата повредена нога, па додека се опоравуваше, тој смисли подобрувања за чизмите што вклучуваа понежна кожа и ѓон со воздушни перничиња. Кога заврши војната, и многу Германци украдоа скапоцености од сопствените градови, Мертенс зеде кожа од продавница за чевли. Од таа кожа, тој си направи пар чизми со сега веќе познатиот воздушен ѓон.

Немал многу среќа во продажба на чизми се додека во 1947 година во Минхен се сретнал со стариот пријател од универзитетот, д-р Херберт Фанк, кој се заинтересирал за нов модел на обувки. Така двајцата започнаа да ги произведуваат во Зешопт таа година, користејќи фрлена гума од германските воени аеродроми. Удобните и издржливи чизми наскоро станаа хит меѓу домаќинките – осумдесет проценти од клиентите во првата декада беа жени постари од четириесет години. До 1952 година продажбата се зголеми толку многу што тие отворија фабрика во Минхен, а до 1959 година компанијата разви доволно што Мертенс и Фанк решија да го пласираат својот производ на светскиот пазар.

Британскиот производител на обувки Р. Григс Груп ДОО. ги купи правата за производство на тие чизми во Велика Британија. Тие го прилагодија името на англискиот изговор, малку го сменија изгледот на петицата за подобро да се вклопи, додадоа карактеристичен жолт бод и го заштитија ѓонот наречен AirWair.  И така, првиот д-р. Чизмите Мартенс се појавија во Обединетото Кралство на 1 април 1960 година. Тие беа изработени од скапана цреша кожа со осум копчиња. Тие станаа популарни меѓу работниците, особено меѓу поштарите, полицајците и фабричките работници. Кон крајот на шеесеттите, Скинхедс започнаа да носат мартинки, а уличните банди направија еден вид заштитен знак од тие црвени чизми.

Тие развија специјална техника на размачкување чизми со црн ималин, така што се доби мермерен ефект. Во средината на седумдесеттите, панк-фановите почнаа да ги носат и тие станаа популарни меѓу припадниците на разни субкултури. Во 21 век, мартинки се продаваат исклучиво под името AirWair и се достапни во десетици стилови, вклучувајќи традиционални црни чевли, сандали и чизми со челични прсти. На 1 април 2003 година, Др. Мартенс го запре производството во Велика Британија, затворајќи повеќе од 1.000 работни места. Оттогаш, сите нивни обувки се произведуваат во Кина и Тајланд. Иноватори, револуционери, музичари и слободни мислители го претворија скромниот производител на обувки во светски познат алтернативен бренд. И сега, скоро сите имаат барем еден модел на обувки од овој тип.

Прегледи:
128
Објавено на:
20.01.2021