Категории

Чоколадeн мус од само 3 состојки: Готов за само неколку минути, а ќе ве освои веднаш и засекогаш!

Сигурно нема да најдете поедноставен рецепт за чоколаден мус

Состојки:

  • путер од кикирики
  • темно чоколадо
  • протеини со вкус на чоколадо или по ваш избор

Подготовка:

  • Стопете го чоколадото во еден сад, а во исто време загрејте го путерот од кикиритки во друг сад.
  • Додадете ја растопената чоколада во путерот и промешајте ги заедно на тивок оган.
  • Кога ќе се соединат, постепено додајте ја количината на протеини што ја сакате, мешајќи за да не се направат грутки.
  • Кога ќе добиете компактна смеса, истурете во чаши / чинии за сервирање.
  • Ставете го десертот во фрижидер два часа.
  • Можете да декорирате со овошје по ваша желба.
Прегледи:
472
Објавено на:
06.11.2019