Категории

Чоколадни колачи: Меки и вкусни!

Доколку сакате секогаш да имате совршен десерт со кафето, ова се вистинските колачи за вас

Состојки:

  • 100 гр. путер
  • 100 грама шеќер
  • 1 јајце
  • 1 ванилин шеќер
  • 180 грама брашно
  • 1/2 прашок за пециво
  • 100 гр. чоколадо
  • 100 гр. суво грозје

 

Подготовка:

Измешајте го брашното со прашокот за пециво, па додајте го стопениот путер, јајцето, ванилинот шеќер, чоколадото и сувото грозје. Измешајте сè убаво и истурете во хартиени корпички по една лажичка. Печете на 200 степени целзиусови околу 30 мин. Може да ставите шеќер во прав одозгора.

Прегледи:
561
Објавено на:
08.02.2020