Категории

Чоколадни колачи на еден поинаков начин! (РЕЦЕПТ)

За подготовка се потребни околу 60 минути!

Состојки за тестото:

 • 100 г црно чоколадо,
 • 100 г несолен путер,
 • 1/3 шолја шеќер,
 • 1,5 шолја брашно,
 • 2 лажици какао во прав,
 • 1 лажица прашок за пециво,
 • половина шолја топло млеко,
 • половина лажичка екстракт од ванила

За белиот крем:

 • 200 г шлаг,
 • 1/4 шолја шеќер во прав

За чоколадниот прелив:

 • 100 г црно чоколадо,
 • 1/3 шолја жешко млеко,
 • чоколадни трошки по желба.

Деталната подготовка погледнете ја во видеото подолу!

Прегледи:
621
Објавено на:
02.11.2021