Категории

Чоколадни коцки со џем и бисквити: Најбрз десерт за секој ден (РЕЦЕПТ)

Мек и вкусен десерт кој ќе го обожавате

Состојки:

 • 2 јајца
 • 100 гр. чоколадо
 • 100 гр. шеќер
 • 80 гр. брашно
 • половина прашок за пециво
 • малку цимет
 • 50 гр. путер

 

За прелив:

 • 100 гр чоколадо
 • 1 лажица млеко
 • 2 лажици масло
 • џем по ваш избор

 

Подготовка:

Изматете ги јајцата со шеќерот, додадете го брашното измешано со прашокот за пециво, растопениот путер, растопеното чоколадо и малку цимет.

Измешајте сè, истурете во помала тава и печете на 200 степени околу 35 минути.

Премачкајте го тестото со џем додека е сеуште топло, а потоа прелијте го со растопеното чоколадо, млеко и масло. Гарнирајте со мелени бисквити одозгора.

Прегледи:
617
Објавено на:
02.04.2020