Категории

Чудо на природата – Необична риба се насука на брегот во Орегон

Голема шарена риба Опах се насука покрај брегот на Орегон минатата недела. Ретката риба е тешка околу 45 килограми, позната и како Месечина риба, е откриена на плажата Сансет, во градот Сисајд.

Рибата е ретка за брегот на Орегон, изјавија од аквариумот на море во објава на Фејсбук, во која објавија неколку фотографии од рибата. Кич Чендлер, извршен директор на Seaside Aquarium, изјави за Си -Ен -Ен дека оваа риба е невообичаена да се најде на брегот на Орегон и дека е во одлична состојба.

“Тие се прилично кул риби и ние обично не ги гледаме на брегот. Беше прилично возбудливо за локалното население”, вели Чендлер.

Според Националната управа за океани и атмосфера (NOAA), малку се знае за видовите бидејќи живеат длабоко во океанот. Видот обично се наоѓа во умерените и тропските води. Поради состојбата во која е пронајдена рибата, Чендлер верува дека била на плажа помалку од еден час пред вработените во аквариумот да добијат известување. Бидејќи рибата не преживеа, таа се чува во голем замрзнувач и аквариумот планира да работи со локална организација за расчленување на рибите за да дознае повеќе за видот.

Прегледи:
73
Објавено на:
31.08.2021