Чудотворен домашен сируп кој ја запира и најупорната кашлица

Се подготвува од состојки кои веќе ги имате во кујната а се консумира неколку пати дневно

Во овој дел од годината, непријатната кашлица е доста честа, но за среќа лекот го имаме во нашата кујна.

Сирупот е толку вкусен што нема да ви биде непријатно да го пиете.

Ловорот му дава посебен вкус и тон на слаткост и горчина, лимонот му дава посебна киселост а шеќерот е оној кој ги „сврзува“ овие состојки.

Состојки:
-6 листови ловор
-2,5 дл вода
-6 лажици кафеав шеќер
-1 лимон

Начин на подготовка:
Во сад ставете ја водата да зоврие. Додадете ги ловоровите листови и поклопете го садот, гответе од 6-10 минути. Извадете ги листовите ловор, ставете ја течноста во сад во кој ќе го подготвувате сирупот па додадете го шеќерот и исцедете го целиот лимон.

Добро измешајте и почекајте шеќерот добро да се стопи.

Конзумирајте по една лажица неколку пати во денот. Првиот ден можете да земате по една лажица секогаш кога ќе добиете интензивни напади на кашлање.
Коментари

[fbcomments]