Категории

Чудотворен напиток за брз раст на косата и зацврстување на влакното

Рецепт за еликсир за побрз раст и зајакнување на косата – направен е од 4 состојки кои се полни со витамини и минерали!

Купуваме разни козметички производи за нега на коса, но забораваме колку е важна негата одвнатре. Здравјето и густината на нашата коса зависи и од количината на витамини и минерали што ги внесуваме преку храната. Постојат одредени хранливи материи кои ќе го забрзаат растот – еве рецепт за природен еликсир кој може да помогне!

Состојки:

  • 200 гр ленено масло
  • 4 лимони
  • 1/2 кг мед
  • 3 мали чешниња лук

Подготовка:

Најпрво излупете го лукот и измешајте го со блендер заедно со лимонот (без кората) додека не добиете изедначена смеса. Потоа додадете ленено масло и мед во смесата и повторно промешајте. Истурете ја смесата во тегла и чувајте ја во фрижидер. Треба да земате 1 лажица дневно, 30 минути пред оброците.

Маслото од ленено семе е природен извор на омега-3 масни киселини кои ги негуваат фоликулите на косата и го стимулираат растот. Покрај тоа, ова масло го спречува воспалението и помага да се спречи опаѓање на косата. Од друга страна, содржи линоленска киселина, исто така важна за здрава коса.

Лукот е исклучително корисен за спречување на опаѓање на косата, па затоа не е чудно што многу шампони ја имаат оваа состојка во себе. Нанесувањето лук може да го стимулира растот на косата и да го намали опаѓањето на косата. Покрај тоа, содржи сулфур и селен, кои помагаат во зајакнувањето на структурата на косата.

Покрај тоа што позитивно влијае на косата, овој еликсир е моќен сојузник за зајакнување на имунитетот!