Дајте и сјај на вашата кожа: Маска од 3 состојки за сува кожа на лицето

Сува кожа на лицето е проблем со кој се соочуваат многумина. Освен што е потребна дополнителна нега на ваквиот тип на кожа, потребни се и посебни препарати и шминка.

Постојат многу маски за нега на лицето. Со оваа маска за нега на сува кожа резултатите се видливи, а состојките потребни за да се направи ги имаме во кујната.

Потребни состојки:

  • 2 банани
  • 1 лажица мед
  • пола чаша јогурт

  • Начин на подготовка:

Испасирајте ги бананите, додадете мед и јогурт и добро измешајте се додека не добиете хомогена смеса. Со четка или со рака нанесете ја маската на лицето и оставете да отстои 20 минути, се додека целосно не се исуши. Исплакнете го лицето со млака вода и нанесете хидратантна крема.

Постапката повторувајте ја 2-3 пати неделно.
Коментари

[fbcomments]