Категории

Дали вашиот брак полека умира? – Знаци кои покажуваат дека вие и вашиот партнер сте станале „цимери“

За жал, синдромот на цимер често се јавува во брак или долга врска, а многу парови го игнорираат, што може да биде уште попогубно за нивната врска. Имате многу заеднички работи, дом, деца, планови, обврски, но повторно нешто недостасува.

Кога партнерите не се бакнуваат страсно долго и не поминуваат време заедно, се губи интересот за партнерот, желбата, интимноста, романтиката. Секојдневните грижи и обврски крадат време и ве повлекуваат на ваша страна – луѓето кои порано се сакале стануваат само цимери.

Синдромот на цимер тивко и постепено ја убива врската, а еве кои се сигналите по кои ќе го препознаете:

1. Повеќе не зборувате еден за друг
Зборувате за сметки, домашни работи, детски распоред и други секојдневни работи, но не можете да се сетите кога последен пат сте зборувале за вашиот живот, вашите потреби, чувства, желби и соништа.

2. Спиењето е поважно од интимноста
Сите сме преплавени со работа и други работи, многу сме уморни, па не е чудно што често наместо интимност избираме спиење. Меѓутоа, ако тоа се случува подолго време, тогаш сигурно лошо ќе влијае на вашата врска.

3. Ретко се гледате
Вашите обврски не се преклопуваат, па одвојувате време да го поминете еден со друг. Дури и одите во кревет во различни периоди и не комуницирате пред спиење.

Што да направите ако забележите синдром на цимет во вашата врска или брак – важно е да се потрудите малку:

За почеток, нека вашата врска е приоритет, донесете одлука да промените нешто на подобро.
Обидете се да покажете интерес за вашиот партнер. Како е сега? Како се промени тоа неодамна? Што се случува со него?
Како живее сега?
Одвојте време секој ден за
комуникација со партнер
. Нека биде само 10 минути, но тој разговор нека биде посветен на вас и вашата врска. Важно е да избегнувате секојдневни теми и прашања поврзани со актуелни работи.

Прашај го “како си?” и тоа ќе биде доволно за да започнете.
Повторно имајте романтични состаноци како на почетокот на врската. Важно е да ја промените средината и да одите некаде заедно. И главната работа е што никој не ве одвлекува еден од друг.

Рутината може да се победи со весник. Обидете се да го внесете тоа во вашата врска. Понудете му на партнерот нешто што досега не сте го направиле заедно – некој нов вид слободно време, нови интересни места, нови заеднички активности.

Покажете внимание и грижа за вашиот партнер. Слушајте се – што би сакале да направите за него? Направи го.
Разговарајте за вашите чувства. Изразете ги вербално или физички. Допирајте го партнерот во текот на денот, прегрнете се.
Договорете се повторно како на почетокот на врската. Играјте ја играта – замислете дека вашата врска допрва започнува и дека е важно да изгледате привлечно и пожелно во очите на партнерот.

Да заклучиме, вашето оружје против синдромот на цимер треба да биде: искрен интерес за партнерот, внимание, време, заедништво, промена, желба да направите нешто добро за друг, интимност.

Можеби вашата врска не е толку страсна како на почетокот, но и тоа е во ред. Можно е после синдромот на цимер да запловите во морето на некоја зрела и прекрасна љубов која отвора нови нивоа на чувства. Таквата врска, подлабока и поинтимна, е многу повеќе од првичниот занес. Важно е само да се потрудите!

Прегледи:
1293
Објавено на:
20.11.2021