Категории

Десерт без калории: Превкусен сладолед од банана

Ви го препорачуваме да го подготвите овој сјаен рецепт, кој е ниско калоричен и се подготвува брзо.

За сладоледот ви е потребно:

  • Една поголема замрзната банана
  • Путер од бадем – 2 лажици
  • Блендер
  • За декорација – листови од кокос и вишни

 

Постапка:

Ставете ја исецканата замрзната банана и путерот од бадем во блендер и убаво изблендирајте.

Ставете го сладоледот во замрзнувач најмалку 45 минути.

Сервирајте, а потоа посипете со листови од кокос и вишни.

Друга опција е сладоледот да го ставите над веќе подготвената овесна каша и да имате совршен појадок.

Прегледи:
416
Објавено на:
06.09.2019