Десерт на денот: Мус од бело чоколадо (РЕЦЕПТ)

Овој едноставен рецепт за мус од бело чоколадо со сигурност ќе ги освои вашите симпатии. Не одзема многу време за приготвување, а ќе ги освои срцата на целото семејство.

Состојки:

 • 3/4 шолја шеќер
 • 6 жолчки
 • 85 гр стопено бело чоколадо
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • 1 и пол шолја слатка павлака
 • 4 шолји бобинки

Подготовка:

 • шеќер
 • 1/4 шолја вода
 • жолчките промешајте ги во неа и матете со миксерот околу 8 минути
 • на оваа смеса додадете го стопеното бело чоколадо додека е топло и ванилата
 • Смесата соединете ја со миксер. Матете ја латката павлака додека не добиете цврста смеса како шлаг, а 1/4 од неа додадете ја на смесата со белото чоколадо.
 • Остатокот од шлагот ставете го во фрижидер да се олади.
 • Мусот од чоколадо ставете го во мали садови и украсете ги со шлаг и бобинки по желба.

 
Коментари

коментари