Категории

Десерт од бело чоколадо со колачиња од бадеми

Подгответе вкусен десерт со бело чоколадо, колачиња од бадеми и освежувачки портокал.

Состојки:

 • 125 гр бело чоколадо
 • 150 гр слатка павлака
 • 2 лажици шеќер
 • 1 кесичка ванила
 • 250 гр јогурт
 • 125 гр кекс од бадеми
 • 20 мл ликер од портокал
 • 1 лажица кора од портокал

Подготовка:

 • Стопете го белото чоколадо на пареа. Изматете ја павлакта со три лажици шеќер и ванила.
 • Изматете ја растопената чоколада и додајте ја павлаката. Додадете го јогуртот во смесата.
 • Ставете ги колачите во чаши во кои ќе го служите десертот и кремот во четири слоја. Колачињата треба да се натопат во ликер од портокал пред да ги наредите.
 • Ставете ги чашите во фрижидер еден час и пред да ги сервирате посипете ги со кора од портокал.

Пријатно!

Прегледи:
345
Објавено на:
11.11.2019