Детали кои не сте ги знаеле за снимањето на филмот „Титаник“

Иако поминаа 20 години од премиерата на филмот „Титаник“, сепак се појавија малку познати детали за неговото снимање, меѓу кои дека 80 проценти од екипата завршила во болница, откако им била сервирана супа во која била внесена халуциногенска дрога.

Капетанот Смит требал да го глуми Роберт Де Ниро, но откажал затоа што добил стомачниот вирус. Линдзи Лохан, која тогаш имала девет години, требала да се појави како млада пријателка на Џек, но поради црвената боја на коса, не ја добила улогата.

За успехот на филмот најмногу му се припишува режисерот Џејмс Камерон. Тој освоил три Оскари за Титаник. Џејмс Камерон самиот ја насликал сликата од Роуз. Тој снимал некои сцени до 04:30 наутро, а снимал многу долго, поради што филмот траел 36 часа.

За да филмот биде веродостоен, Камерон во 2001 и 2005 година со своите екипи неколку пати нурнал со подморницата за да го фотографира Титаник, кој се наоѓа два милји под Атлантикот. Најголемата сцена во филмот е снимена на традиционален начин, што го чини 170 милиони долари, што е 25 проценти повеќе од цената на изградбата на вистинскиот Титаник во 1909 година.

Купил плац во Мексико, каде е изграден базен со големина на две фудбалски игралишта со капацитет од 17 милиони галони, на кои е реконструиран 10-катниот Титаник. Водата е носена од Тихиот океан, а хидрауличните приклучоци создавал бранови. Предниот дел на бродот имал механизам кој овозможил бродот да потоне до девет метри и да го подигне највисокиот дел од палубата до 90 степени, што било многу важно за снимањето на сцената каде бродот се распаѓа на два дела.

Винслет одбила да носи костим, за да нејзиното треперење изгледа реално. Но, поради тоа, таа добила хипотермија. На неа пазеле 20 спасувачи, на кои им било забрането да го напуштаат базенот до крајот на снимањето, под закана дека ќе бидат исфрлени од филмот.

Ефектот на ледените тела бил постигнат со помош на прав кој се кристализира кога ќе стапи во контакт со вода, а косата на актерите им била подмачкана со восок.

Најголем хаос владеел во гардеробата, затоа што секоја облека е шиена по мерка на оригиналната, која исто така е изложена во музеј.

Дрвената комода на која Роуз плутала е реплика на оригиналната која го преживеал потонувањето на бродот и бил изложен во музејот во Халифакс. Во последната сцена кога Роуз и Џек се гледаат, часовникот покажува 02:20 наутро – времето кога бродот потонал.
Коментари

[fbcomments]