Категории

Деца избркале киднапер – Го полуделе со прашања и тој побегнал

Киднаперот издржал само шест минути, а една девојка во Флорида успеа да избега со тоа што киднаперот го намачка со сина боја. На 6 мај, вооружен киднапер влегол во автобусот на Кенет Корбин, возач на училишен автобус во округот Ричмонд, САД и му наредил да вози до следниот град. Киднаперот, кој беше идентификуван како 23-годишниот Јован Колаза, издржа само шест минути. Автобусот беше полн со љубопитни деца кои му поставуваа прашања.

Тој им наредил на возачот и студентите во автобусот да излезат од автобусот, а полицијата наведува дека Колазо се возел во автобусот неколку километри пред да го напушти. Во емисијата „Добро утро, Америка“, со Робин Робертс, возачот Кенет Корбин инсистираше да не го нарекува херој, бидејќи херои се децата што ги вози на училиште секое утро:

„Децата беа тие кои всушност го исфрлија господинот од автобусот. Се чинеше прилично фрустриран кога почнаа да го испрашуваат.“

Според претходната истрага, утврдено е дека војникот на обука, Јован Колазо, се обидел да го киднапира возилото откако избегал од притвор. Колазо ја насочил пушката кон главата на Корбин и му рекол да ги однесе во следниот град. Сепак, љубопитните деца решија да го „малтретираат“ киднаперот со прашања што се чинеше дека го фрустрираат.

Децата прашале дали е војник, на што тој не даде конкретен одговор. Потоа го прашале: „Зошто го правиш ова?“ И тој не одговори. Децата исто така прашале дали ќе им наштети на нив или на возачот на автобусот. Киднаперот сфатил дека децата нема да застанат тука.

„Почувствува дека доаѓаат повеќе прашања и претпоставувам дека нешто му кликна во главата, па рече: „Доста е“, и ми нареди да го запрам автобусот“ – рече возачот.

Благодарение на децата кои беа неисцрпен извор на прашања, киднаперот се откажа од киднапирањето. По апсењето на Колаз, откриено е дека во пушката немала куршуми. Џон Колазо е по потекло од Њу Џерси и бил обучен во Форт Џексон, Колумбија. Тој беше уапсен истиот ден и се соочува со повеќе од дваесет обвиненија, вклучувајќи 19 случаи на киднапирање и вооружен грабеж со смртоносно оружје, како и носење оружје на училишна основа. Исто така, благодарение на 11-годишно девојче од Флорида, киднаперот е уапсен. Таа успеа да наслика човек кој и се закануваше со нож и се обиде да ја вовлече во комбе, а како што рече, тоа го стори благодарение на серијата „Ред и закон“, каде што виде како го прават тоа.

Девојчето било нападнато додека го чекало училишниот автобус, а обидот за киднапирање го снимила безбедносната камера во блиската куќа. Таа пукала во напаѓачот, кој ја влечел, што предизвикало и двајцата да паднат на земја, а потоа успеала да се отцепи, по што напаѓачот побегнал. Човекот беше брзо идентификуван, најмногу благодарение на сината боја што беше на неговите раце.

 

Прегледи:
141
Објавено на:
27.05.2021