Категории

Девојката со најтенкиот струк – Има само 46 цм и вели дека не е екстремно

Ракел Скелингтон започнала да носи корсети под училишната униформа кога имала само 13 години поради зафрканција со пријателите од училиште кои ја нарекувале „задник на патка“ поради специфичното искривување на ’рбетот. Им дала 1.200 фунти (1.380 евра), а половината ја намали на само 46 сантиметри. И осум години подоцна, таа редовно го заврзува својот струк иако веќе нема проблеми со ‘рбетот.

„Почнав да носам корсет многу млада затоа што ‘рбетот повеќе потсетуваше на буквата „Ј“ отколку на „I“, а децата од училиште ме задеваа“ – вели 20-годишната Ракел. „Пред тоа, добро истражував сè и разговарав со мајка ми, која е медицинска сестра, и добив благослов од неа. Почнав да носам корсет под училишната униформа. Тој го поддржува мојот ‘рбет, ме натера да станам исправена и задникот ми го влече навнатре. Тогаш моите пријатели рекоа дека носам оклоп.“

Пред две години, Ракел падна од велосипед за време на престој во камп, го повреди долниот дел на ‘рбетот и го измести десното рамо, коленото и бутот и претрпе бројни лацерации. „Докторите рекоа дека можеби нема да можам да одам правилно и дека може да куцам.“ По 36 часа, таа беше ослободена од болницата и се врати во кампот, каде се опоравуваше во следните десет дена. Кога се врати дома, таа реши повторно да го облече корсетот, надевајќи се дека тоа ќе и помогне и ќе и даде дополнителна поддршка.

„Ова го направив самостојно затоа што знаев дека тоа ми помагаше порано. По шест месеци, лекарот ми рече дека ако не го носев, можеби ќе се случеше да не закрепнам целосно и да куцам.“

Иако започнала да носи корсет од медицински причини, подоцна започнала да го прави од забава, па собрала 12. Најскапиот се продава за 263 евра, а цената на другите е околу 150 евра. И, таа е обучена за врзување, па носи тесни за да го намали обемот на струкот. Досега, таа го намалила својот струк за 12,7 см, така што нејзиниот струк е за 40 см помалку од просекот за жени во Велика Британија.

„Мојата природна половина е 59 см. Мојот прв компресиран корсет беше 50, а сега можам да го носам и 46. Моето тело е навикнато на тоа намалување по 18 месеци цврсто врзување. Сепак, 46 е најмалку што можам да носам. Сега изгледа естетски пријатно и не е екстремно.“

На нејзиното момче Вил Стефансон му се допаѓа целата приказна за корсетот. И многу луѓе се прашуваат како таа дише во него и дали боли.
„Ако носите вистинска големина и полека одите во помала големина, тогаш ништо не ве боли. Моите органи се недопрени, ништо не сум мрднал ниту повредил. Дишењето ми е нормално. Инаку, јас сум мала, ниска и слаба, па со тесен струк не изгледам чудно, но луѓето коментираат дека изгледам одлично!“

Прегледи:
60
Објавено на:
17.04.2021