Категории

Диета за долговечен живот – Се држи пет дена и симнува 7 килограми и го зајакнува имунитетот

Сите зборуваат за сè попопуларниот начин за слабеење, кој исто така им помага на луѓето да се чувствуваат посреќни, го забавува стареењето, го зајакнува имунитетот и лечи безброј болести. Најдобар дел: нискокалорична диета од растително потекло бара диета од само пет дена во месецот! Ова се деталите за т.н. долготрајна диета.

– Имено, во оваа диета маснотиите продолжуваат да горат откако луѓето ќе се вратат во вообичаената диета – потврдува д-р Валтер Лонго од Универзитетот во Јужна Калифорнија, кој го создаде пристапот заснован на 20-годишно истражување.
Силната пропаганда од уста сега го популаризира овој план на исхрана. Гајли Кинг, водителка на утринската програма на Си-Би-Ес, ја искористи за да се облече во премногу тесен фустан. Блогерите се прашуваат како изгубиле до седум килограми за пет дена, а една баба од Њујорк повремено го користела овој пристап за да изгуби неверојатни 118 килограми. Резултатите и науката се импресивни, а д-р Оз го нарече овој режим „следната голема работа во слабеењето!“ Лонго вели дека неговата стратегија е да се надоврзе на трендот на наизменично постење.

Што ја издвојува?
Иако многу планови за постење го ограничуваат внесувањето храна секој ден, Лонг не. Наместо тоа, околу 900 растителни калории на ден се дозволени пет последователни дена месечно.
И тоа е тоа. Неговото истражување открива дека има значително поголеми здравствени придобивки од оние што ги имате со секојдневниот пост, а сепак е сигурно за повеќето одржливи.

Лонго додава дека другите диети „скоро едногласно доведуваат до губење на мускулите“, што го забавува метаболизмот и доведува до зголемување на телесната тежина; тестовите покажуваат дека неговиот пристап ги штити мускулите. „Повеќето од она што го губите е маснотија“, потврдува тој. Значи, на крајот ќе бидете потенок, поцврст и поподготвен да останете на тој начин.

Следното откритие е исто така возбудливо: ако вашиот крвен притисок или шеќер е висок кога започнувате, докажано е дека техниката на Лонг ги намалува. Но, ако случајно имате низок шеќер или крвен притисок, оваа диета ќе ги задржи бројките стабилни или дури ќе ги зголеми. Згора на тоа, оние кои имаат најмногу килограми ќе изгубат килограми двојно побрзо од сите други. Во суштина, диетата му помага на вашето тело да се движи во вистинската насока, вели Лонго. Еве како

Како работи долговечната диета?
Излезе дека јадењето исто толку растителни масти за да се чувствуваме сити, нè става во посебна метаболичка состојба што долго време им помагаше на луѓето да напредуваат во време на недостиг на храна. Кога користите петдневен мини-пост на Лонг, тоа е токму она што се случува во вашето тело. Влегувате во „режим на согорување на маснотии“, што ви овозможува да се ослободите од колку што се складирани маснотии. И, исто така, почнувате да ги согорувате оштетените стари клетки и ткива. По пет дена, многу ѓубре исчезна. Потоа, кога ќе јадете повторно, „телото работи на обнова на изгубеното“. На крајот, имате многу моќни, целосно нови клетки, кои му овозможуваат на вашето тело да работи подобро и подобро, од отстранување на маснотии во стомакот до борба против болести и уште појасно размислување. Лонго додава: “Ниту една друга диета за која знаеме немала таков ефект!”

Како изгледаат оброците цо оваа диета?
За долгорочна диета, едноставно насочете се кон 900 калории растителна храна пет дена по ред, добивајќи околу половина калории од извор на маснотии, како што се ореви и маслиново масло. Мини-натписите се вртат околу свежи сокови, супа од зеленчук, авокадо и масло од кокос.

Овој петдневен пристап можете да го повторувате еднаш месечно.

Појадок: три четвртини од чаша зготвена овесна каша со една лажица џем со малку шеќер и една порција маснотии на растително потекло, како што е една лажица кокосово масло или 20 бадеми.

Ручек: измешајте еден исечен домат, четвртина авокадо на коцки, три лажици грав или наут и две лажички маслиново масло, плус оцет, кромид и зачини по вкус.

Прегледи:
266
Објавено на:
23.04.2021