Категории

Диета за зајакнување на организмот: Храна која е прва помош при умор и мала настинка

Ако се чувствувате слабо и уморно или гледате дека настинките лесно ве фаќаат, треба да пробате специјална диета, која брзо ќе ве зајакне. Тоа е лесна и претежно овошна, супер здрава исхрана.

Менито на луѓе чиј имунитет се намалува треба да содржи многу протеини, минерални елементи и витамини, особено витамин Ц. За да воспоставите физичка сила, ве советуваме да јадете во согласност со предложената диета, но задолжително консултирајте се претходно со вашиот лекар.

Предлог за супер здрава овошна исхрана, за зајакнување на имунитетот:

Појадок: Млечна каша од мали зрна житарици, сок од јаболко (или домашен пијалок од јаболка), овошје.

Ручек: Не премногу мрсна супа, гарнир од зеленчук со месо или риба. Сок од овошје или зеленчук.

Вечера: Омлет на пареа, сирење (без маснотии) со овошје, чаша сок од портокал.

Како заклучок, треба да се забележи дека, без разлика со какви сокови сте биле третирани, не треба да ги разредувате со газирана вода.