Категории

ДОАЃА РЕТРОГРАДНИОТ МЕРКУР НА 10 МАЈ – Донесува остварување на невозможното и големи љубовни пресврти

Астролозите ги советуваат сите хороскопски знаци да бидат особено внимателни за време на ретроградниот Меркур, кој ќе трае од 10 мај до 2 јуни. Во тој период треба да ја „спуштите топката“, да се смирите и да не поттикнувате хаос!

Што е ретрограден Меркур?
Секоја планета во Сончевиот систем се движи директно или ретроградно. Во првиот случај, ова е протокот на небесното тело по неговата вообичаена патека. Ретроградно движење се нарекува кога планетата се чини дека забавува или почнува да се врти во спротивна насока.

Според астрологијата, секоја планета е одговорна за одредени области од животот. Меркур е задолжен за логично размислување, дружељубивост, говор, комуникација, наука, трговија и финансиски трансакции, патување, купување или продавање, започнување бизнис, учење, учење.

Кога планетата е во ретроградно движење, тоа значи дека ситуацијата ќе биде комплицирана на полињата со кои владее. Овој пат започнува во „коридорот на затемнувањето“ и ќе помине во соѕвездието Бик, што можеби нема најдобро да влијае на аналитичките способности на сите знаци. Така, расудувањето ќе биде проблематично, а можни се и проблеми на полето на финансиите.

Како да се однесувате во овој период?

Во овој период не треба да бидете премногу активни. Не само што нема да го постигнете ефектот што го посакувавте, туку потенцијално ќе ја влошите ситуацијата во животот. Астролозите ве советуваат да се воздржите од започнување големи проекти поврзани со учење, трговија, технологија.

Можеби најважниот совет е да се воздржите од склучување договор и многу внимателно да ги разгледате сите информации што ги добивате. Не ги сфаќајте лесно, постои можност за измама. Исто така, не се препорачува да се вклучите во некои големи продажби, особено кога станува збор за недвижен имот. Бидејќи Меркур е одговорен и за финансиските трансакции, овие процеси може да бидат одложени или дури и комплицирани.

Сепак, ова е добро време да научите стари лекции, да ги анализирате претходните грешки за да не се повторат во иднина. За да спречите загуби и неуспеси, не започнувајте или планирајте ништо ново во овој период, намалете го бројот на состаноци, ограничете ја комуникацијата.

Кои хороскопски знаци треба да внимаваат?

Знаците кои се под контрола на Меркур мора да се однесуваат повнимателно, а тоа се Девицата и Близнаците. Тие се повеќе засегнати од овој аспект, што создава пречки во комуникацијата и бизнисот.

А еве неколку совети кои треба да ги следи секој хороскопски знак во овој период:

ОВЕН
Овенот треба да се воздржува од расправии и да им го наметнува своето мислење на другите, што инаку им е карактеристично. Овој пат може да заврши драматично.

БИК
Не се препуштајте на непотребно купување, размислете како ги трошите парите. Убаво е да се биде хедонист, но овој период не е за „лажење“.

БЛИЗНАЦИ
Ова е најдобро време да размислите што е тоа што сакате од животот. Многу е важно да не одложувате никаква деловна кореспонденција, може да изгубите добра можност.

РАК
Имате нагон да се вратите на поранешната љубов, а тоа е најлошата опција во моментов. Дајте им шанса на новите луѓе, ако старата врска функционираше – ќе траеше.

ЛАВ
Бидете поблаги во комуникацијата со другите, тие нема да ја толерираат вашата мрзливост во овој период. Ако го промените ова, ќе ја отворите вратата за нови и убави пријателства.

ДЕВИЦА
Посветете повеќе грижа на себе и на сопственото здравје. Застанете, одморете се, не мора да ја слушате секоја покана за дружење. Те исцрпуваат.

ВАГА
Завршете ја работата што сте ја започнале дома, ќе ви се исплати финансиски, а ќе решите голем проблем. Комуникацијата со другите не е на завидно ниво.

ШКОРПИЈА
Шкорпиите мора да бидат особено внимателни со парите во овој период. Во спротивно, тие имаат тенденција да се „забркаат“, а овојпат грешките може скапо да ги чинат.

СТРЕЛЕЦ
Ретроградниот Меркур би можел да ве казни за себичност и недостаток на емпатија. Подобро слушајте ги блиските луѓе, на некои луѓе навистина им е потребна помош.

ЈАРЕЦ
Во овој период имате неочекувани трошоци, но ако паметно се справувате со парите, се ќе оди како што треба. Не бидете импулсивни. Направете план.

ВОДОЛИЈА
Треба да му посветите повеќе внимание на партнерот и малку да ги зголемите страстите, доколку сакате таа врска да успее. Моментално сте на пресврт, а се зависи од вас.

РИБА
Рибите никогаш не треба да се движат во овој период, ниту пак да се занимаваат со поголеми набавки. Советите на астролозите е да се смирите и да се занимавате со некои помалку материјални работи, додека не помине „невремето“.

Прегледи:
152
Објавено на:
05.05.2022