Категории

Додавајте сода бикарбона при варењето на јајцата – причината е генијална

За секој проблем постои решение – би рекле многумина. Навистина е така, барем кога станува збор за варењето јајца. Се работи за фантастичен трик кој ќе ви го олесни животот. 

Стручњаците велат дека јајцата кои се стари околу 7 и 10 денови се идеални за варење и најлесно се лупат. Сигурно сте забележле дека некои јајца ги лупите без проблем додека претставуваат проблем.

За да се избегнат такви непријатности, додека ги варите додадете лажица сода бикарбона. На овој начин ќе се зголеми киселоста на јајцето и ќе немате никаков проблем при неговото лупење.

Прегледи:
59
Објавено на:
04.01.2018