Категории

Доколку ги внесувате овие намирници пред спиење, ќе се будите ненаспани

Ви откриваме која храна треба да ја избегнувате пред спиење, но и кои намирници поттикнуваат ослободување на хормонот мелатонин кој е одговорен за квалитетниот сон.

Одредена храна го ремети сонот, но постојат и намирници кои се препорачува да се јадат пред спиење бидејќи поттикнуваат квалитетно спиење. На пример, мисирката е добар избор бидејќи содржи големи количини на триптофан – амино киселина која помага во ослободување на мелатонин.

Трипофанот исто така се наоѓа и во други видови на храна кои се богати со протеини, а недостатокот на овој хормон доведува и до недостаток на серотин – познат како хормон на среќата. Исто така, доколку сакате добро да се наспиете, не јадете по 20 часот и избегнувајте алкохол.

Намирници кои помагаат добро да спиете:

 • мисиркино месо
 • пилешко месо
 • риба
 • јајца
 • млечни производи
 • свежи цреши
 • сушени цреши
 • сок од цреши
 • авокадо
 • банани
 • мед
 • бадеми
 • ореви
 • овес

А ова се намирниците кои не треба да ги внесувате доколку сакате добар сон:

 • мрсна храна
 • пржена храна
 • чипс
 • сладолед
 • многу зачинета храна
 • алкохол
 • кафе

 

Прегледи:
71
Објавено на:
22.11.2017