Категории

Доктор советува – Овие суплементи го зголемуваат ризикот од рак

Неодамнешното истражување покажа дека некои суплементи прават повеќе штета отколку корист и дека нивното купување е само „фрлање пари“.

Резултатите од новата студија покажуваат дека земањето витамини и суплементи е само „губење пари“, а истражувачите од Универзитетот Нортвестерн во Илиноис велат дека некои суплементи прават многу повеќе штета отколку корист. Како што истакнаа, не постои „магичен сет на апчиња кои ќе ве направат здрави“, а единствениот вистински начин е здрава исхрана и физичка активност.

„Пациентите постојано прашуваат: „Какви суплементи треба да земам?

„Тие фрлаат пари и мислат дека постои магичен сет на апчиња што ќе ги направат здрави, а се што треба да направиме е да се храниме здраво и да вежбаме“, истакна тој.

Мултивитаминските таблети се особено популарни, бидејќи содржат мешавина од десетина витални хранливи материи, а многумина мислат дека тие се совршен додаток во исхраната. Сепак, експертите особено ве советуваат да не земате додатоци на бета каротин, поради можниот зголемен ризик од рак на белите дробови.

„Нема да ви кажеме: „Не земајте мултивитамини“, но има идеја до сега да знаете дека тие се навистина добри за вас. Штета е што кога разговараме со пациентите за додатоци во многу ограничен кога ќе ги видиме, ја пропуштаме можноста да ги искористиме.“ советуваме како да го намалиме ризикот од кардиоваскуларни болести со тоа што ќе почнеме да вежбаме или ќе престанеме да пушиме“, рече Линдер.

Д-р Линдер забележува дека поединците кои имаат недостаток на витамини сè уште можат да имаат корист од додатоците на калциум и витамин Д, како и дека консумирањето овошје и зеленчук доведува до намален ризик од кардиоваскуларни болести и рак.

Прегледи:
301
Објавено на:
23.06.2022