Категории

Докторите откриваат: Една навика е клучна за брзо слабеење

Кога сакате брзо да изгубите тежина – и секој што сака да изгуби тежина обично сака тоа да биде што е можно поскоро – важно е да најдете метод кој ќе ви помогне да го направите тоа. Во спротивно, може брзо да изгубите тежина, а потоа нагло да се здебелите.

Гладувањето дефинитивно не е вистинскиот избор за слабеење, а стручњаците велат дека секогаш е подобро постепено да ги прифаќате здравите навики и да ја менувате исхраната. Но, има уште една работа која може да ви помогне, а д-р Лиза Јанг смета дека оваа навика е можеби најважна за брзо слабеење – се работи за контрола на порциите.

„Цврсто верувам во создавањето здрави навики. Затоа гласам за контрола на порциите“, вели д-р Јанг. „Големите порции имаат повеќе порции отколку малите, па затоа е многу важно да јадете помали порции висококалорична храна.

Кога станува збор за храна која е калорична и каде треба да бидете многу внимателни во контролирањето на порциите, таа ги споменува помфритот и колачите, како и засладените сокови.

„Се разбира, најдобро е да ги исфрлите овие намирници од вашата исхрана, но бидејќи тоа не е одржливо на долг рок, поздрава опција е да ја контролирате порцијата.


Од друга страна, д-р Јанг советува да додадете повеќе овошје и зеленчук во вашата исхрана.

„Фокусирајте се на она што можете да го додадете во вашата исхрана, а не на она што не треба да јадете. Половина од вашата чинија нека биде овошје и зеленчук“, вели таа.

Овој трик, т.е. „Земењето“ половина чинија овошје и зеленчук ќе ви помогне да создадете подобра рамнотежа во исхраната, да јадете повеќе здрава храна и да не морате да се откажувате од се што сакате да јадете. Навиката да јадете повеќе овошје и зеленчук исто така ќе ви помогне да изгубите тежина, бидејќи подобро ќе ја контролирате количината на друга храна што ја јадете и нема да прејадувате со калорична храна.

Прегледи:
125
Објавено на:
21.06.2022