Категории

Домашен лек против ЗАБОБОЛКА кој делува за 30 секунди

Забоболката често предизвикува големи проблеми, а во случај на силна болка се препорачува да се оди на стоматолог. Меѓутоа, во случај да не можете да одите на стоматолог, ви носиме рецепт за домашен лек кој дефинитивно ќе ви помогне.

Состојки:

  • 1/2 лажичка каранфилче во прав;
  • 1/2 лажичка кокосово масло;

Каранфилче во прав содржи еугенол – хемиско соединение кое ја ублажува болката. Кокосовото масло има антимикробни својства.

Во стаклен сад измешајте ги овие две состојки и направете паста. Користете четка за заби за да ја нанесете пастата на болниот заб. Повторете ја оваа постапка 3 пати на ден и болката ќе исчезне.

Прегледи:
220
Објавено на:
23.01.2022