Категории

Домашен третман за испукани пети – Како до совршени стапала ова лето

Задебелената и испукана кожа на петицата е особено видлива во текот на летото кога носиме отворени чевли. И таквите стапала сигурно ќе го уништат целиот летен стајлинг.

Наместо да одите на педикир, испробајте го овој трик „аспирин“ дома, за нозете да ви изгледаат убаво во летните обувки.

Покрај „аспирин“, ќе ви треба и сок од лимон. Прво, натопете ги стапалата во топла вода и по 20 минути добро исушете ги со крпа.
Потоа измелете неколку таблети „аспирин“ за да станат прав, па измешајте ги со малку млака вода и свежо исцеден сок од лимон.

Тријте ги стапалата со оваа мешавина, па ставете ги во вреќи (по можност замрзнувачи) и ставете чорапи над неа. Потоа почекајте 15 минути, а потоа тргнете ги кесите од стапалата и убаво распоредете ги со негување крем. Повторете ја оваа постапка пет до седум дена и ќе забележите како исчезнува старата задебелена кожа од вашата пета, а стапалата стануваат меки и мазни.

Прегледи:
120
Категории:
Убавина и мода
Објавено на:
20.07.2021