Категории

Домашна маска за ревитализација на сува и оштетена коса

Косата, како и кожата, се изложени на штетното влијание на надворешното опкружување, а косата дополнително се суши бидејќи се суши со фарбање, фенирање и користење на производи за обликување и обликување. Затоа и треба редовна нега. Најмалку еднаш неделно ставете маска на косата за да и ја вратите влажноста и сјајот и да спречите понатамошно оштетување. Можете да го направите сами, од состојки кои ги имате дома.

Бананите се богати со витамини, калиум и јаглехидрати кои заедно помагаат да се задржи влагата. Јогуртот има високо ниво на млечна киселина која го спречува оштетувањето на косата. Медот ја враќа влажноста на сувата коса.

Состојки:

  • 1 банана
  • 2 лажици густ јогурт
  • 1 лажица мед

Подготовка:

Изгмечете ја бананата, па додајте ги другите состојки. Мешајте додека не се добие хомогена смеса. Ако е премногу густа додадете малку вода. Нанесете на влажна коса по целата должина. Завиткајте во крпа или капа за туширање и оставете да делува 30 минути. После тоа, оперирајте ја косата на вообичаен начин.