Категории

Домашна пица: Вкусен оброк кој се подготвува многу бргу! (РЕЦЕПТ)

Брза приготовка за вкус кој се памети!

Состојки за кора:

 • 200 мл млеко или вода
 • малку шеќер
 • сол
 • 350 гр брашно
 • 10 гр квасец

Фил: 

 • кечап
 • 150 гр. сувомеснато исечкано
 • малку маслинки
 • 100 гр. сирење
 • оригано
 • кашкавал

Подготовка:

Замесете тесто и оставете го малку да одмори. Исечете мали топки и истенчете ги во рацете. Намачкајте ги со кечап, па додадете сечкана шунка, сирење, маслинки и оригано. Печете на 220 степени околу 20 минути. Пред крај додадете го ренданиот кашкавал.

Прегледи:
52
Објавено на:
03.02.2020