Категории

Домашната маска од компир може да направи чуда!

Маската од свеж компир ја навлажнува, храни, подмладува кожата, а благодарение на своите антибактериски својства ги стеснува порите и помага да се отстранат акните.

Домашните маски можат да делуваат многу подобро од многу готови производи. Покрај тоа, тие имаат предност бидејќи се ефтини.

Не треба да купувате специјализирани скапи состојки за да подготвите домашна маска – повеќето од нив се наоѓаат во вашата кујна. Еден од нив е … компирот.

Компирите се богати со витамин Ц – еден од најмоќните антиоксиданти, кој ја поддржува синтезата на колаген, ја осветлува кожата и ги спречува штетните ефекти на слободните радикали. Покрај тоа, компирите содржат витамин Д и оние од групата Б, кои ја стимулираат циркулацијата и го намалуваат проширувањето на крвните садови, го олеснуваат заздравувањето на раните и спречуваат инфекции на акни и кожни инфекции.

Свежите компири содржат огромни количини калиум, бакар и сулфур, кои се најважните состојки потребни за длабоко чистење на кожата.

 

Како делува маската од компир?

Маската од компири совршено ја чисти кожата, го спречува појавувањето на акните и може да ги елиминира темните кругови под очите. Покрај тоа, има интензивно навлажнувачки ефект. Може да се користи на кој било тип на кожа, дури и иритиран, сув и чувствителен.

 

Предности на маската од компири:

  • ја навлажнува и ја негува кожата
  • подмладува
  • го спречува појавувањето на акните
  • спречува промена на бојата
  • ги отстранува темните кругови под очите
  • ги стеснува порите

 

Рецепт за маска од компири

За да ја подготвите маската потребно ви е само еден компир со средна големина. Само измијте го темелно, излупете го и изрендајте го – нанесете ја подготвената каша на лицето и измијте ја со топла вода по 20 минути.

Маската можете да ја збогатите со сок од лимон – доколку сакате таа да има дополнителен осветлувачки ефект или мед, доколку на кожата и е потребна дополнителна регенерација.

Прегледи:
898
Објавено на:
17.02.2020