Категории

Една девојка му посака среќен роденден на нејзиниот татко со Даунов синдром: „Ти си најхрабрата личност“

Не е тајна дека девојките имаат посебни односи со своите татковци. Тие се наши заштитници, поддршка и едноставно најдобри луѓе на земјата. Токму така се чувствува Ричи Ен Кастило. За неа нејзиниот татко кој има Даунов синдром е пример во животот за човек кој надминал многу работи. За неговиот 50-ти роденден таа напиша срцезатоплувачко писмо за нејзиниот татко, на кое никој не може да остане рамнодушен. Еве што напиша Ричи за нејзиниот сакан татко:

“Драг тато, денес е многу посебен и многу чудесен момент во вашиот живот. Денес полниш 50 години и јас сум благословена што е твојот живот толку долг и убав. Лекарите сè уште се воодушевени од тебе”, започна таа.

Додаде и дека нејзиниот татко нема Фејсбук, но сака целиот свет да знае колку е горда на него.

“Сакам целиот свет да знае колку е прекрасен внатрешно и надворешно. Тато, ми требаа многу години пред да соберам храброст да се соочам со секој што не ја знаеше целата вистина, затоа што тоа е прилично збунувачко. Во основно училиште ме нападнаа затоа што ми рекоа дека си различен: Јас како дете не те гледав различен, те гледав како татко не разбирам зошто ме исмеваа и ме викаа луда, сфатив подоцна и се чувствував како кукавица, заслужуваш повеќе од кукавичка ќерка како мене. Ти заслужувашљубов, разбирање, трпеливост и прифаќање исто како и секоја личност со Даунов синдром. Денес ти составувам роденденска честитка за тебе што никогаш порано не сум направила. Ти заслужуваш повеќе “, продолжи таа.

Додаде дека нејзиниот татко е „најсилното и најхрабро човечко суштество“ што го знае. Тој претрпел бројни операции и живеел со одредени ограничувања, но никогаш не се плашел .

“Ти си најхрабар затоа што толку многу помина,а никогаш не се исплаш. Не можам да се замислам на твое место. Тато, ти си најсилното и најхрабро човечко суштество што го познавам. Скоро целиот живот, дозволуваше докторите да вметнуваат игли во тебе и издржаа операции овде и таму, цел живот дијализа и долг список на ограничувања. Но, ретко се жалиш.

Можам да продолжам да зборувам за тебе, но ќе биде премногу долго. Среќен 50-ти роденден, тато! Ти благодарам што секогаш ме нарекуваше твоето единствено бебе затоа што секогаш ќе бидам. Јас сум силна и храбра поради тебе и многу те сакам, тато. Мислам дека сум доволно голема сега да се бранам од силеџиите. Со многу љубов, твојата ќерка.

 

Прегледи:
451
Категории:
Дом и семејство
Објавено на:
23.11.2020