Категории

Едноставни и проверени правила како да симнете 10 килограми за 15 дена

Без разлика колку вишок килограми имате, сосема е можно да се ослободите од нив и да го вратите вашето тело во форма во следните 15 дена.

За да изгубите тежина, неопходно е да се донесе многу поздрав начин на живот.

Можете да се ослободите од дури 10 килограми за 2 недели
Покрај строго следење на вашата диета за постигнување побрзи резултати, мора да се посветите и на вежбање секој ден.
Да, ова двонеделно патување може да биде доста предизвикувачко за оние кои никогаш порано не го сториле тоа. Haveе мора да прифатите сосема поинаков начин на живот од оној на кој сте навикнати за да го постигнете резултатот.

Вегетаријанска диета значи дека нема да јадете месо. Ниту ќе јадете риба. Можете да користите млечни производи со намалени проценти на маснотии. Диетата од растително потекло е исклучително хранлива и за 15 дена од оваа диета можете да изгубите тежина, но и да го подобрите вашето здравје.

8 едноставни правила на светските експерти:

Пијте вода
Водата е важна за нашите животи и здравјето на многу начини. Ако сакате да изгубите 10 килограми по вегетаријанска диета, зголемете го внесот на вода. Бидете сигурни да пиете минимум 10 големи чаши вода на ден. Започнете го секој ден со чаша вода со лимон и цимет. Пијте вода секој час во текот на денот, без оглед дали чувствувате жед или не.

Овошјето и зеленчукот се закон
Кога ги планирате вашите две вегетаријански недели, вклучете најмалку пет видови зеленчук во вашата исхрана секој ден. Јадете зеленчук како моркови, боранија, пиперки, спанаќ, домати, брокула и бамја. Покрај тоа, јадете банани, портокали, сливи или друго сезонско свежо овошје. Најдобро е да ги јадете оние плодови кои помагаат во варењето на храната истовремено.

Избегнувајте шеќер
Може да пиете различни пијалоци, но избегнувајте шеќер. Без разлика дали пиете кафе или чај, јадете житарки или исцедите сок, не смеете да додавате шеќер. Ако ви треба засладувач, можете да користите многу малку домашен мед.

Балансирана исхрана
Секој оброк што го земате мора да биде избалансиран. Ова значи дека еден оброк не треба да биде составен само од јаглехидрати или само од протеини.

Консумирајте многу растителни влакна
Секоја храна богата со растителни влакна помага да се спречи апсорпцијата на калориите во организмот. Исто така, му помага на мозокот да јаде помалку. Зеленчукот, житарките и овошјето се богати со растителни влакна.

Вежбајте
Не е доволно да бидете доследни на вашата диета ако сакате да изгубите неверојатни 10 килограми за 15 дена. Треба да се посветите на секојдневно вежбање. Вежбањето во комбинација со квалитетна диета е најбрзиот начин за слабеење. Вежби како што се трчање, возење велосипед, прескокнување јаже, пливање, одење, јога итн. всушност се она што ќе направи магија. Луѓето кои одвојуваат време да вежбаат секој ден се обично поздрави. Значи, за да изгубите тежина, започнете го секој ден со физичка активност во која уживате.

Јадете со бавно темпо
Кога полека џвакате храна, ја олеснувате апсорпцијата на храната и ја минимизирате количината на храна што ја консумирате. Кога јадете брзо, јадете повеќе отколку што треба.

Глад
Само затоа што слабеете, не значи дека треба да прескокнете оброк. Ако го прескокнете ручекот, ќе јадете повеќе за вечера. Гладувањето е сосема погрешно и сигурно нема да ви помогне на патот кон слабеење.

Прегледи:
351
Објавено на:
09.05.2021