Категории

Едноставни и совршени: Поховани палачинки со сирење и шунка на кои никој не може да им одолее!

Може да се служат како топло предјадење, но и како главно јадење со сезонска салата

Состојки:

 • 4 јајца
 • 150 грама брашно
 • 300 мл млеко
 • малку сол
 • малку вода
 • 300 гр шунка
 • 300 гр едамер
 • 100 мл павлака

Подготовка:

 • Подгответе смеса од 2 јајца, 150 грама брашно, 300 мл млеко и малку сол.
 • Изматете ја смесата и испечете ги палачинките.
 • Кога ќе завршите, премачкајте ги со павлака.
 • Ставете шунка и емамер, преклопете ги краевите и завиткајте ги.
 • Извалкајте ги во брашно, а потоа во јајца и презла и пржете ги додека не добијат златно кафеава боја.
 • Послужете со тартар или ѕаѕики сос.
Прегледи:
61
Објавено на:
12.11.2019