Категории

Едноставни нешта кои можат да ви го променат животот од корен

Многу луѓе се заробени на навиките, остануваат заробени во комфорна зона, се плашат да ги преминат границите, да ги рашират своите крилја и да бидат свои. Страв од неуспех, ненадејни промени – сето ова е природно. Дали понекогаш се чувствувате како да живеете живот како во филмот „Бескраен ден“? Работа, дома, возење на децата на училиште, правење вечера?

Дали секој ваш ден е речиси идентичен со вчерашниот? Ако сакате да внесете повеќе спокојство, радост и да привлечете позитивни настани во вашите денови, треба да преземете одговорност и да живеете свесно. Еве 7 работи што можам да ги направам за да ви помогнам да го направите токму тоа.

1. Започнете со тоа што ќе си кажете дека заслужувате повеќе. Животот ќе стане многу поинтересен. Станете свесни за своите способности, поставете граници и на работа и во семејството. Дизајнирајте посебен ритуал за себе и држете се до него неколку недели. Следете ги едноставните правила и наскоро можете да очекувате убава промена.

2. Спиењето е од суштинско значење за здравјето. Ако поради некоја причина не спиете доволно, време е да го промените тоа. Запомнете, наместо да го надополнувате слободното време ноќе или да правите планови за утре, подобро е да спиете. Кога утрото ќе го започнете одморени и свежоумни, ќе се чувствувате многу подобро, полесно ќе се борите со стресот, ќе ја подобрите концентрацијата и меморијата. Квалитетниот сон не е важен само за здравјето, туку и за силата, мотивацијата и креативноста, кои се важни за постигнување на посакуваното.

3. Размислете за медитација и практикување благодарност. Ова ќе ви помогне да го промените вашето расположение и да се чувствувате помирни. Одвојте малку време наутро и заблагодарете се за сè што имате. Најдете топли зборови за вашите најблиски. Луѓето брзо се навикнуваат на доброто, земајќи го здраво за готово. Но, благодарноста кон вашите најблиски ќе ја зајакне секоја врска и ќе го направи вашиот семеен живот помирен.

4. Сакајте го своето тело и грижете се за него. Кога ќе му дадете внимание и љубов на вашето тело, тоа ќе ви врати двојно повеќе. Ако сакате долг и здрав живот, тогаш не можете да поминувате време на каучот. Вежбањето е исклучително важно за имунитетот и здравјето, но и за справување со животните турбуленции. Тоа не значи дека треба да кревате тегови, да трчате маратон или да вежбате напорни тренинзи секој ден. За почеток, доволно е да шетате во природа, да правите пилатес или јога, да си уредувате сопствена градина… Важно е само да го движите телото, бидејќи тоа навистина може да ви го промени животот на подобро.

5. Обидете се да се туширате и со ладна вода. Студената вода може да го заживее вашето тело, позитивно да влијае на вашите мисли и да ја зајакне волјата. Важно е постепено да се туширате со ладно за да одговарате на вашето тело.

6. Најдете нова активност. Постојано барате начин да се забавувате, да ги проширите хоризонтите, да читате нови книги. Ако немате време за читање, вклучете ја аудио книгата и слушајте додека одмарате. Исто така, можете да ги земете слушалките со себе и на пат кон работа и пауза да слушате барем една книга на секои неколку дена.

7. Направете листа на цели и желби. Не ги занемарувајте вашите соништа затоа што никогаш не знаете кои од нив може да се остварат. Запишете ги сите и чувајте ги, за да ве мотивираат и поттикнат да работите на нивната реализација. Соништа за патување на нови места, учење странски јазици, разни курсеви… Прочитајте го списокот повторно секој ден, забележете што е веќе постигнато и што може да се направи без одлагање. Анализирајте ги вашите постапки. Запрашајте се пред спиење што направивте денес за да се приближите до остварување на вашите цели. Почнете да живеете свесно и тогаш сигурно ќе постигнете се што сакате.