Категории

Едноставни трикови како вашата бања секогаш да мириса убаво

Чистењето на бањата понекогаш може да биде тешка задача, особено кога станува збор за отстранување непријатни мириси. Но, за да си ги олесни работите, една мајка откри три едноставни трикови со кои бањата секогаш мириса убаво.

Мама Мила на TikTok е позната по советите за чистење во домаќинството, а нејзините трикови често привлекуваат големо внимание од корисниците на социјалните мрежи. Во неодамнешното видео, таа откри три лесни трикови за отстранување на непријатните мириси од бањата и воодушеви многу корисници.

За чистење на крпите од бањата, измешајте една чаша алкохолен оцет и четири капки есенцијално масло од лаванда. Додадете ја смесата во машината за перење и ставете ја на вообичаеното перење. Вашите крпи ќе останат меки и миризливи, а целата бања ќе добие свеж и прекрасен мирис.

За да ги отстраните непријатните мириси околу тоалетната чинија, измијте ги подовите со пена за бричење и топла вода. Едноставно нанесете дарежлива количина пена за бричење на подот и добро тријте, а потоа избришете с everything со крпа натопена во топла вода.

И, конечно, за да ги исчистите одводите и да се ослободите од непријатните мириси, прво ставете половина чаша сода бикарбона во одводот, а потоа истурете половина чаша сок од лимон. Исплакнете го одводот добро со топла вода за да се ослободите од насобраните остатоци.

Прегледи:
104
Објавено на:
17.10.2021