Категории

Ефективна брза диета – 3 јаболка на ден симнуваат 1 кило неделно

Планот за диета со три јаболка на ден го смисли американската нутриционистка Теми Флин. Имено, таа забележала дека нејзините клиенти кои јадат едно јаболко пред оброк губат телесната тежина без да ги променат навиките во исхраната. Ова беше проследено со експериментирање и обид да се примени сличен метод на други клиенти (оние кои не јаделе јаболка пред јадење).

Резултатите беа повеќе од добри: само со јадење едно јаболко пред секој оброк, клиентите изгубија во просек по еден килограм неделно! Темата беше охрабрена и таа се обиде да извлече што е можно повеќе од овој факт: таа исто така создаде помошен план за исхрана кој дополнително го поттикнува слабеењето, план познат како диета со јаболка или диета со три јаболка, пишува dijeta.net.

Диета со јаболка – Основите
Оваа диета вклучува консумирање на едно јаболко пред секој главен оброк. Идејата е дека влакната со кои е богато јаболкото можат лесно да го заситат човекот и затоа ќе му треба помалку храна за оброк, а по патот ќе ја намали или отстрани неговата желба за слатки. Остатокот од планот за диета е многу сличен на диетата „Саут Бич“ – така што станува збор за диета со релативно мала количина јаглехидрати и намален внес на заситени масти. Рафинирани шеќери се забранети, а се користи само храна со низок гликемиски индекс.

Препорачаниот број на оброци е четири до пет помали оброци на ден, засновани на здрава храна со малку маснотии. Секој оброк или ужина треба да содржи и малку протеини бидејќи е докажано дека оваа комбинација го намалува апетитот и го подобрува слабеењето.Луѓето кои се на оваа диета се охрабруваат да јадат многу овошје и зеленчук и со тоа да го намалат вкупниот внес на калории без да чувствуваат глад.

Препорачана храна
Јаболка, сирење со малку маснотии, јогурт со малку маснотии, јајца, пилешки гради, мисирка, риба, посно говедско месо, овес, кафеав ориз, брокула, зелена салата…

Пример за мени:

Појадок

 • 1 јаболко
 • омлет со малку маснотии сирење
 • 1 чаша варен овес

Ужинка

 • парче сирење со малку маснотии
 • чаша јогурт со малку маснотии

Ручек

 • 1 јаболко
 • пилешки гради на скара
 • 2 чаши – брокула на пареа
 • 1 чаша кафеав ориз

Ужинка

 • шејк од капучино

Вечера

 • 1 јаболко
 • лосос на скара
 • зелена салата

Препораки за вежбање
Се препорачува да се комбинира лесен тренинг со тегови и кардио тренинг 3-4 пати неделно, минимум 30 минути.

Зошто да ја практикувате оваа диета
Јадењето на едно јаболко пред оброк создава чувство на ситост и ја намалува можноста за прејадување.
Јаболката содржи диетални влакна кои можат да помогнат во намалување на нивото на холестерол.
Јаболката содржи флавоноиди кои помагаат во спречување на срцеви заболувања и одредени видови на рак.
Оброците се добро избалансирани со протеини со малку маснотии, сложени јаглехидрати, овошје и зеленчук.
Поголем внес на протеини од посно месо го намалува апетитот и ја одржува мускулната маса за време на диетата.
Диетата со јаболка го поттикнува внесувањето на свежо овошје и зеленчук.
Лесно е да се следи – без броење или мерење на калории.

Прегледи:
461
Објавено на:
10.04.2021