Категории

Еликсир за здравјето кој штити од вируси и го подобрува помнењето

На почетокот на пролетта, Русите пијат Збитењ – антички медицински пијалок, чиј рецепт е зачуван до денес.

За многу векови, сбитенеј бил пијалок број еден во Русија, а тој се споменува во антички ракопис од 1128 година. Го забрзува метаболизмот, ја регулира цревната функција и е полн со витамини: Правиот пијалок за добро утро наместо кафе
Русите направија мешавина од мед и мешавина од лековити билки – кантарион, жалфија, камилица и други. Подоцна, тие почнаа да додаваат зачини како цимет и каранфилче во пијалокот. Збитењ стана многу популарен благодарение на големиот број начини на кои се подготвува. Понекогаш се готви многу едноставно, како чај. Во вториот случај, се користи комплицирана технологија на ферментација, која го претвора во алкохолен пијалак.

И ладно и топло
Овој пијалок се консумира и ладно и топло. Во лето, совршено ја гаси жедта, а во зима спасува од настинки и го зајакнува имунитетот. По револуцијата, настаните беа скоро целосно заборавени во Русија. Но, сега интересот за него повторно расте поради неговите лековити својства. Медот и билките од кои се прави помагаат при многу здравствени проблеми. Секој може да состави своја мешавина од билки за набивање, во согласност со нивниот вкус и болестите што сака да ги излечи.

Лековити својства на пијалокот:
Медот задржува многу витамини и минерали, лечи анемија, ја зајакнува отпорноста кон вируси.
Нането го подобрува варењето на храната.
Жалфијата има природни својства на антибиотици.
Лимоновата трева го намалува крвниот притисок, лекува настинки и несоница.
Кантарионот е најдобриот антидепресив од билки.
Камилицата го намалува воспалението, ги смирува болките и грчевите во стомакот.
Шипинка го зајакнува имунитетот.
Малината е моќен антиоксиданс, спречува рак и дијабетес, лечи заболувања на жените.
Липа помага при болести на органите за дишење, ги смирува нервите.
Рузмарин ја нормализира циркулацијата на крвта, ја подобрува меморијата.
Мајчината душица лечи кашлица, делува како антисептик.
Рецепти за правење пијалок
Класично набивање

Истурете 40 гр кора од портокал со еден литар вода и варете 15 минути. Потоа додадете 40 гр нане, 40 гр кантарион, 40 гр мајчина душица и малку цимет. Варете го пијалокот уште 15 минути, а потоа тргнете го од оган. Кога заливот малку се олади, ставете 40 гр мед во неа.

Одличен против настинки
Направете мешавина од цвеќиња од липа (една лажица), камилица (една лажица), жалфија (една лажичка), колкови од роза (седум до осум овошја), ѓумбир (десет грама), цимет (едно стапче) и каранфилче (две до три) парчиња). Истурете ја смесата со еден литар вода и варете ја пет минути. Потоа, оставете го напитокот да се олади малку и додадете пет лажици мед во него.