Категории

(ГАЛЕРИЈА) ПРОЛЕТТА КАКО МАГИЧНА СЕЗОНА ВО РАЗЛИЧНИ ДЕЛОВИ НА СВЕТОТ

Сонце, прошетки, пријатно време, насмевки… Секогаш со нетрпение ја очекуваме пролетта, бидејќи тоа е време на нови почетоци, особено кога станува збор за природата.

Пролетта е мистериозна сезона, каде природата повторно се раѓа, процутува, силно цвета. И иако оваа сезона е исклучително живописна во Јапонија, пролетта не се однесува само на цутовите на Сакура, станува збор за неверојатни бои на зајдисонце, бубамари и пеперутки, градинарски цвеќиња и долги прошетки со вашето куче – и следните фотографии се одличен доказ за ова!

Погледнете како се појавува оваа магична сезона во различни делови на светот.

1. Бубамарите се писатели на пролетта.

 

2. Прекрасна цветна градина во Копенхаген, Данска.

 

3. Флуоросцентна пеперутка.

4. Бенефит од сопствена градина.

 

5. Трамвајската линија Keifuku Randen, познатото цвеќе од цреша во Кјото, кое собира многу туристи секоја година.

 

6. Речните бродови под цветен Кјото нè потсетуваат на филмовите за принцези на Дизни.

 

7. Совршен спој на бои.

 

8. Овие цветови изгледаат како розова река во Германија.

 

9. Кучето Бенџи од фармата ја поздравува пролетта.

 

10. Епско пролетно зајдисонце на плажата Хантингтон во Калифорнија

 

11. Пролет значи пронаоѓање нови пријателчиња во природа! 

 

12. Овој величествен мек облак ужива во милувањата на пролетта.

 

13. Спремни да го украсат домот и дневната соба –  кралот Протеа.

 

14. Цветовите на црешата што цветаат во чајната плантажа создаваат прекрасен живописен тепих во Лонгјан, Кина. 

 

15. Цвеќиња што се протегаат над земјата како тревник, во паркот Хитзујајама.

 

16. Ова слатко кученце ужива во свежите пролетни цвеќиња.  

 

17. Зелено чудо во Савсат, Турција.

 

18. Избегнување на туристи на брегот на Амалфи, Позитано, Италија.

 

19. Срцето на расцутена шума – замокот Елц, Германија.

 

20. И секако за крај, магичната улица на јапонските цреши на Максим Горки, во нашето Скопје!

 

Прегледи:
320
Објавено на:
08.05.2020