Категории

Генијален трик: 8 месеци косата не ја миела со шампон, а кога ќе видите што се случило ќе го направите истото!

Како изгледа косата откако нема да ја измиете со шампон ни регенератор 1 година? Тоа го дознала 28 годишната мајка на две деца од Австралија која одлучила да престане да користи производи со штетни состојки кои се наоѓаат во нив.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bush Bambinis (@bush_bambinis) on


„Зар не е чудно што при туширање и миење на косата мораме да искористиме истовремено дури три различни производи? И дали ни се навистина потребни или сме научени на тоа за повеќе да трошиме и купуваме?“, се запрашала Вирџинија Тапскот на својот блог.

Нејзиното искуство ја научило дека не постои ништо во нејзиниот секојдневен живот што прави, а да не може да се испере со топла вода. И сода бикарбона.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bush Bambinis (@bush_bambinis) on


Шампонирањето на косата го отстранува природното масло од блакното и темето, што поттикнува производство на уште повеќе маснотија. на тој начин ќе се најдете во магичен круг на масната коса. Колку повеќе шампон користите, толку косата полесно ќе се масти.

Сода бикарбоната исто така ја отстранува маснотијата од темето, па затоа Вирџинија честопати комбинирала маска со сода, банана и сирови јајца кои ги ставала во косата за да ја нахрани. „Престанав да користам шампон за коса и никој не умре!“ Открила и дека нејзината коса не мириса на ружи, но и не мириса на скиснато млеко, наведува во блогот. „Мириса како коса“.