Категории

ГО ПРЕКРШИЈА КРАЛСКИОТ ПРОТОКОЛ – Кејт и Вилијам за прв пат уловени како разменуваат нежности во јавност

Моментот на нежност е всушност дел од традицијата на доделување на наградата.

Ригидните правила на британското кралско семејство често не се најјасни за секого, а некои од нив директно важат за принцот Вилијам.

Познавачите на судските правила тврдат дека никогаш нема да ги видите војводата и војвотката од Кембриџ како се бакнуваат или се држат за рака бидејќи јавното покажување наклонетост е строго забрането. Единствениот таканаречен француски бакнеж меѓу Кејт и Вилијам се случи пред 11 години на балконот на Бакингемската палата.

По подолг временски период, обожавателите на кралското семејство вчера имаа можност да видат бакнеж меѓу Кејт и Вилијам, иако во образ. Принцот Вилијам доби победнички бакнеж од сопругата Кејт по победата во натпреварот поло. Двојката се бакнуваше во образ додека војвотката ги доделуваше наградите по натпреварот.

Она што го прави овој бакнеж уште поромантичен е фактот што вчера, 6 јули, беше Меѓународниот ден на бакнежот. Иницијативата 6 јули да се прослави како ден на бакнување дојде од Велика Британија пред 16 години, кога беше организиран национален натпревар во оваа „дисциплина“.

Овој „празник“ секоја година се слави неформално со идеја да се потсети на луѓето на едноставните задоволства што ги носи бакнежот.

Меѓутоа, моментот на нежност меѓу Кејт и Вилијам е всушност дел од традицијата на доделување на наградата. Принцовите кои играат поло се „наградени“ со бакнеж од своите сопруги по успешен натпревар. Истиот победнички бакнеж Меган Маркл му го подари на својот сопруг Хари, но со една голема разлика.

Имено, Меган го бакна Хари во уста, со тоа што бакнежот го криеше со рака од фотографите кои ги следеа.

Принцот Чарлс и Дијана во неколку наврати беа фотографирани во слични ситуации, иако нивната врска во јавноста беше многу поладна.