Категории

Гулаш приготвен во рерна: Уживајте во овој единствен вкус! (РЕЦЕПТ)

Овој рецепт за гулаш сигурно ќе ги воодушеви вашите најблиски! Гулашот за многумина е омиленото јадење, а овој рецепт е малку поразличен од вообичаениот.

Состојки:

 • 5 лажички брашно
 • половина лажичка сол и бибер
 • 700 гр јунешко месо исечкано на коцки
 • 1 голем кромид и 3 чешниња лук
 • 3 лажички масло
 • 1 л јунешка супа
 • 400 гр сос од домат
 • 4 големи компири
 • 4 моркови
 • 200 гр грашок од конзерва

Подготовка:

 • Промешајте 4 лажички брашно, сол и бибер, па ставете ги во кесичка за фрижидер.
 • Во смесата ставете месо и промешајте го во споменатата масаS.
 • Кога ќе ја завршите таа постапка во кесичката треба да остане малку брашно, па додадете му ја преостанатата лажичка.
 • Во голем сад на масло пропржете го кромидот, лукот и месото во брашно, па постапно додавајте супа и сос од домат.
 • Покријте го и гответе го во рерна на 180°C два часа.
 • Потоа додадете ги компирите и морковот, па гответе го уште еден час, а пред крај додадете го и грошокот од конзерва.
Прегледи:
985
Објавено на:
11.01.2019