Категории

Хали Бери го откри рецептот за нејзината омилена домашна маска за лице

Актерката реши да го сподели рецептот на својата омилена домашна маска со своите фанови на Instagram

Фамозната актерка ја сфаќа негата за лице навистина сериозно. На својот Instagram профил таа сподели видео во кое го открива рецептот на својата омилена домашна маска за лице.
Супер лесна за правење, но нејзиното влијание врз кожата е неверојатно за тоа сведочи самата Хали која во својата 54-та година изгледа фантастично.

Хали открива дека го чисти темелно и хидрира своето лице два пати дневно со цел кожата да остане мека, мазна и младолика.
Првиот чекор во утринската нега е пилинг на кожата која како што самата вели го прави – ригорозно.
Пилингот е нејзината дневна рутина затоа што и помага да се ослободи од мртвите клетки на кожата и сите видови нечистотии од неа.
Она на што Хали „се колни“ кога е во прашање нејзиното негувано лице е домашна маска која ја подготвува сама.

Состојки:

  • 1 лажица полномасен грчки јогурт
  • 1 лажица мед

Доколку имате сува кожа, додадете 1 лажица авокадо или неколку капки масло од авокадо.
Доколку имате кожа склона кон акни – додадете малку јаглен во прав
Опционално – неколку капки течен хлорофил за борба против воспаленијата на лицето и намалување на постоечките воспаленија.

Начин на подготовка:
Дадените состојки измешајте ги во сад и нанесете ги на чиста кожа. Со кружни движења вмасирајте ја маската во кожата и оставете да делува 20 минути.

View this post on Instagram

This is an EXTRA special #SelfCareSunday, you know why? Because I’m finally introducing you to my ultimate skincare secret. Her name is @Olgalorencinskincare, and today? We’ll be showing a facial you can DIY with one of her at-home kits! During COVID I haven’t seen her in forever so I’m VERY excited. 😂⁣ ⁣ I definitely stand by the investment of Olga’s at home kits, BUT if you’re looking for a more affordable option? Olga loves a simple at-home recipe – ⁣ ⁣ 𝐈𝐍𝐆𝐑𝐄𝐃𝐈𝐄𝐍𝐓𝐒: ⁣ ⁣ 1 tsp Full-Fat Greek Yogurt (vegan option = coconut yogurt) ⁣ ⁣ 1 tsp Honey ⁣ ⁣ For Dry Skin – add a slice of avocado + a few drops of avocado oil⁣ ⁣ For Acneic Skin – add a bit of powdered charcoal. ⁣ ⁣ Option – add a few drops of Chlorophyll to fight breakouts and reduce inflammation ⁣ ⁣ 𝐃𝐈𝐑𝐄𝐂𝐓𝐈𝐎𝐍𝐒: ⁣ ⁣ 1. Mix ingredients together into a bowl ⁣ 2. Massage into clean skin (face AND neck) ⁣ 3. Leave on for 15-20 minute ⁣ ⁣ Note: for best results, relax in the bath or in a steamy shower for 5-10 minutes before rinsing it off. This mask is rich in probiotics, which are very helpful with skin balancing and congestion. The honey is a natural humectant – it attracts water from the air to your skin.⁣ ⁣ Enjoy and happy Sunday!! ☀️

A post shared by Halle Berry (@halleberry) on