Идеална ужинка за ладните денови: Смуди со смокви и цимет

Овој смуди се подготвува многу лесно и идеален е како замена за ужинка. Вкусниот есенски напиток ќе ве воодушеви со богатата мешавина од смоква, банана и цимет. Идеален е за ладните денови.

Состојки:

 • 1 ½ шолја бадемово млеко
 •  3 смокви
 • 1 ½ замрзната банана
 •  1/3 чаша овесна каша
 • 1 лажички жалфија
 • 1-2 лажички цимет

За декорација:

 • мусли
 • чиа семе
 • стапчиња цимет
 • суви смокви
 • овесни снегулки

Подготoвка:

 1. Ставете ги во блендер бадемовото млеко, малку овесна каша, смрзната банана и смоквите и мешајте со миксер додека текстурата не стане густа и кремаста. Додадете ги сувите состојки – жалфија, цимет во прав и мешајте уште малку со миксерот.
 2. Ставете го свежото смуди во чаша и додадете ја декорацијата. Според својот вкус, ова смуди можете да го засладите со јаворов сируп.Коментари

[fbcomments]