Категории

Игра со бои: Како да носите светол костум во канцеларија

Оваа есен, се препорачува вашата конзервативна или минималистичка гардероба да ја освежите со бои.

 

Општо е прифатено дека ноември е сезона на студ, дожд и неизбежната есенска депресија. Сепак, модните инсајдери предлагаат да се сруши тој стереотип со следниов принцип: „Ако не можете да го промените времето, променете го ставот кон него“.

 

Светол костум, за разлика од моделите во сиви тонови и гардероба во иста мрачна палета, ќе биде одлична пилула против блузот. Уште повеќе, костумот ќе ве спаси од опсесивната недоумница „Што да облечете денес?“,  затоа што костумот лесно се вклопува во кој било стил, и покрај предрасудите.

Во текот на денот, можете да го надополните со бела кошула или сива, контрастен капут и чизми со удобни потпетици. Во вечерните часови, можете да ги замените чизмите со софистицирани потпетици и подготвени сте да излезете на вечера или социјални настани. Со истиот успех, светлиот костум може да се спријатели и со пар патики и јакна, помагајќи ви да се движите низ градот во работните денови со максимална удобност.

Не плашете се од смели нијанси: розова, лимон, виолетова или неон (за најсмелите модни фашионисти) ќе го одржат вашето добро расположение.

Исто така обратете внимание и на кројот костумот. Запомнете дека лабавите и широки панталони ја истакнуваат фигурата. Но, напротив, со сакото можете да експериментирате. Ако сте уморни од преголеми блејзери, погледнете пократки модели со необични детали – асиметрични форми, украсни елементи или спектакуларни копчиња…

 

Прегледи:
46
Објавено на:
24.11.2019